Впродовж другої декади грудня в Україні відзначалася мінлива щодо температурного режиму погода з незначними опадами у вигляді снігу. Так, на початку декади середньодобові температури повітря перевищували звичайну на 1,1-2,40С, а в кінці декади відбулося похолодання, і середньодобові температури, навпаки, були нижче норми на 2,8-4,50С, коливаючись у межах від +10 С тепла до 5,40С морозу.

Опади у вигляді снігу відзначалися на початку і в кінці декади. Кількість їх коливалося в південних областях в межах від 1,8 до 3,6 мм (17% декадної норми), в західних областях від 14,4 до 20,3 мм (127% декадної норми).Висота снігового покриву на полях з озимими культурами збільшилася в центральних, західних і північних регіонах до 1,5-2,3 см, на решті території вона становила від 2 до 5 см. Такі спостереження навели аналітики Украгроконсалт.

Станом на 20 грудня мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння становила 10С нижче нуля. Високий сніговий покрив (до 18 см) захищає озимі від проникнення низьких температур в глиб ґрунту. Однак, в поєднанні з відсутністю низьких температур повітря, це зумовило зменшення глибини промерзання ґрунту з 2-4 см до 0-1 см, а також підвищення мінімальної температури на глибині залягання вузла кущіння до 00С. Тривале залягання такого досить високого снігового покриву при неглибоко промерзлому або талому ґрунті може провокувати випрівання озимих. Ризики цього негативного явища проявляться, якщо глибокий сніговий покрив збережеться протягом 2-3 декад.

Визначення змісту накопичених вуглеводів у вузлах кущіння рослин показало, що їх кількість на початку зимового періоду було досить високим. Воно становило 37-42% в озимої пшениці, вирощуваної після чорного пару, і 36-38% після непарових попередників.За даними ННЦ «Інститут землеробства НААН» рослини озимої пшениці в цьому році увійшли в зиму, перебуваючи на II етапі органогенезу (фаза кущіння). Висота рослин 16-21 см. Стан посівів добрий.

В цілому, погодні умови протягом другої декади грудня були задовільними для перезимівлі озимих зернових культур, і їх стан порівняно з минулим тижнем не змінився.

Негативних явищ для перезимівлі озимого ріпаку протягом декади не спостерігалося. Рослини перебували в стані зимового спокою.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram