Житель села Гряда, Жовківського району, що на Львівщині Зиновій Шалай уже 10 років професійно займається вирощуванням малини. До цього ще кілька років він їздив на заробітки в Польщу, після чого вирішив відкрити власний бізнес.


Зараз Зиновій Шалай має власне господарство «Малиновий рай». Для старту бізнесу він узяв у кредит 3 тисячі доларів та на всі кошти купив близько 300 саджанців сортів «Маллінг Сидлінг», «Вельяметта», «Поляна», та засадив ними 50 соток власного городу. Плодоносити малина почала вже наступного року. Зараз підприємець частину врожаю збуває у роздріб, частину продає оптом до ресторанів та кав’ярень.

— Весь секрет у хороших сортах. Приміром сорт малини «Поляна» буде рясно плодоносити аж до Покрови, — розповідає фермер.

Зараз його малиновий сад 20 соток. З однієї сотки садівник збирає у середньому по 120 кілограмів ягоди за сезон. На решті площі він вирощує смородину, ліщину, а цього року пробує вирощувати ягоди Годжі.


Однак на цьому Шалай не зупиняється. До прикладу, зараз він розводить спеціальних каліфорнійських черв’яків, які переробляють біовідходи на гумус.

— У нас ці черв’яки ще малопопулярні, не кожен господар про них знає — а вони надзвичайно корисні для рослин. Я ж хімікатів не застосовую узагалі. Тільки все органічне. По кілька разів на сезон малину окроплюю сумішшю. Котру готую за власним рецептом – перегній, бур’яни та попіл настоюю з протигрибковим препаратом триходерміном на воді. Решта все роблять каліфорнійські черв’яки, — ділиться досвідом садівник Znaj.ua.