На Харківщини доведеться спалити урожай, щоб розмінувати поля

Трактор підірвався в полі на Харківщині. 25 липня 2022 року. Фото: facebook.com/ICHDRR
На півночі та північному сході Харківської області доведеться спалити врожай, щоб розмінувати поля. Про це в інтерв’ю Суспільному розповів начальник частини гуманітарного розмінування ДСНС України Ігор Овчарук.

Він зазначив, що не рекомендує фермерам з цих регіонів зараз виходити в поля. Очистити поле засіяне пшеницею чи кукурудзою поле, і дати якусь гарантію безпеки на сьогодні неможливо.

— Сапер, який йтиме по полю, не зможе працювати з приладом. Навіть по пшениці, яка має від пів метра і вище це вже неможливо. У таких умовах сапер не бачить куди йде, а приладом рухати, рухати пшеницю, щоб упіймати якусь розтяжку — це недоцільно. Вони йдуть в поле на свій ризик самі чи відправляють людей. Це стосується північних районів області, які були окуповані, — пояснив Ігор Овчарук.

За його словами, є фермери, які збирають врожай, незважаючи на ризик. Так відбуваються жнива, зокрема, у Золочівській громаді. Він відмітив, що розуміє мотиви аграріїв врятувати врожай та бізнес, однак висловив занепокоєння щодо безпеки працівників за таких умов. Він наголосив, що розмінувати поля буде можливо тільки після того, як згорить врожай.

— Поряд з Харковом Елітне, ми їм поля, чорнозем, перевіряли й дозволили працювати. Перевіряли, коли була мала, низька рослинність. Коли вже піймали деякі небезпечні предмети на полі, то заборонили, тому що там сучасні міни, термін самодеактивації до 120 діб. Для того, щоб їх виявити, треба підійти впритул, побачити в полі зору перед ногами. Прилади виявляють, але при цій рослинності, що на даний час, це неможливо, — зазначив Ігор Овчарук. — Є протипіхотні міни осколкові, які вистрибують і вибухають, тобто коли ми йдемо, вони ловлять ціль, викидають «лісочки» на 4 напрямках, і якщо ти одну із них зачепиш, вона спрацьовує. Радіус ураження — до 15 метрів. Де підірвався комбайн — це було, що пройшла людина та встановила їх вручну. Це нові сучасні російські міни. Щоб побачити міну треба спалити поле, щоб стала територія чиста.

Наразі аграріям уже повідомляють, що врожай доведеться знищити.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram