Монополістське становище ритейлу позбавило молокопереробників обігових коштів — молочарі вимагають законодавчого врегулювання

Редакція GrowHow.in.ua   2022-12-05
Українські молочарі наполягають на необхідності прийняття закону про торгівлю, який би сприяв вирішенню проблеми затримки платежів мережами та інших питань, пов’язаних з торгівлею продуктами.

У Спілці молочних підприємств України (СМПУ) нам розповіли, що пройшло більше року з реєстрації кількох законопроєктів, покликаних вирішити ці проблеми. Однак практичного втілення досі немає.

— Місяці обговорень та дискусій на рівні комітетів ВР з участю зацікавлених сторін не дали ніякого практичного результату. Жодні меморандуми не допоможуть вирішити проблему. Рух України в Європу не зупинити, але для цього ми маємо виконати своє “домашнє завдання”. Саме тому для ефективного врегулювання відносин виробників з мережами потрібен повноцінний закон, що відповідав би Директиві Європарламенту і Єврокомісії №2019/633, — прокоментував виконавчий директор СМПУ Арсен Дідур.

Експерти зазначили, що сьогодні 80% української молочної продукції реалізується на внутрішньому ринку. 60-70% з них продається через ритейл. Коли почалася повномасштабна війна, виробники молочної продукції мали переваги: імпорту практично не було, тож торговельні мережі залишилися без товару і погоджувалися певний час працювати з постачальниками харчових продуктів на прийнятних умовах.

Однак згодом ритейл знову зайняв позицію монополіста. Як наслідок — молокопереробники позбавлені обігових коштів. За словами Арсена Дідура, дебіторська заборгованість виробників молочної продукції складає 5 млрд грн, а протермінована заборгованість — це 30-50% від цієї суми. Фактично ці кошти є безкоштовним ресурсом, який ритейл тримає ритейл у своєму обороті.

Читайте також: Більшість українських фермерів не готова співпрацювати з рітейлом напряму

Питання врегулювання взаємовідносин виробників харчової продукції з торговельними мережами залишається гострим. Вчергове Спілка молочних підприємств України піднімала його під час конференції Молочний бізнес-2022 і, як зазначили у СМПУ, молочарі надалі наполягатимуть на його законодавчому врегулюванні.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram