Квоти на добрива: аграрії проти

Фото ілюстративне (http://uacouncil.org)

Голова ВАР Андрій Дикун у своєму відеозверненні до президента України Володимира Зеленського анонсував попереджувальну акцію протесту агровиробників, яка відбудеться сьогодні. Про це повідомляє прес-служба організації.

— Шановний Володимире Олександровичу! Звертаюся до Вас від імені Всеукраїнської Аграрної Ради та всіх аграріїв України. Сьогодні нам стало відомо, що завтра Міністерство економіки хоче ввести квоти на імпорт добрив з інших країн. Мова йде про країни Європейського Союзу, Сполучені Штати Америки та інші країни. Щоб не було ніяких маніпуляцій, ми, як Всеукраїнська Аграрна Рада, виступали і виступаємо категорично проти завезення добрив з Російської Федерації. Але заборонити ввезення добрив з інших країн — це буде катастрофа для аграрного сектору України!, — наголосив голова ВАР.

Як повідомляє пресслужба ВАР, про можливість їх впровадження стало відомо ще у серпні 2019 року, коли Міжвідомчою комісією з питань міжнародної торгівлі (МКМТ) було ініційовано розслідування щодо імпорту в Україну азотних добрив. Йдеться про імпорт з країн-торгових партнерів України — країни ЄС, Перської затоки, Північної Африки, а також Туреччини, Казахстану, Білорусії, Грузії, Китаю, США.

У ВАР наголошують, що основними ініціаторами даного розслідування виступили підприємства, які входять у групу компаній «Остхем» Дмитра Фірташа та «ДніпроАзот» Ігоря Коломойського.

— У червні 2019 року Антимонопольний комітет України визнав, що група „Остхем“ є монополістом на ринку азотних добрив та зловживає своїм монопольним становищем. У свою чергу, обмеження імпорту добрив з інших країн тільки зміцнить її монополію та дозволить і надалі диктувати аграріям ціни на добрива, — пояснюють у ВАР.

У Всеукраїнській Аграрній Раді додають, що імпорт добрив, створюючи конкуренцію на ринку, давав можливість стримувати апетити олігархів, однак, ціни внутрішнього ринку все одно перевищували світові.

NB: Наразі ціни на азотні добрива (КАС, карбамід, аміачна селітра) на внутрішньоукраїнському ринку перевищують світові в середньому на 30%. Однак, якщо брати окремі позиції, наприклад, аміачну селітру, де «Остхем» є абсолютним монополістом, то її ціна вища на 43%. А карбамід «Остхем» українським аграріям продає по 217 $/тонну, а в Іспанію експортує по $200, хоча мало б бути навпаки. Раніше ж українські аграрії за вітчизняні добрива змушені були узагалі переплачувати на 50% і навіть 100% дорожче.

Андрій Дикун наголосив, що, фактично, лише останній рік аграрії мають можливість купувати добрива по ринковій ціні.

Нагадаємо, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства пропонуватиме запровадити квоти на імпорт добрив.  Повідомлялося, що наразі в Україні є лише один монополіст-виробник добрив — група Ostchem Дмитра Фірташа.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram