На посівах зернової кукурудзи підходить до кінця розвиток гусениць стеблового кукурудзяного метелика, який пошкодив від 8 до 25% рослин та до 15% качанів. Однак дозрівання врожаю та всихання рослин обмежує шкідливість гусениць, хоча майже на всій території України кукурудзу атакують гусениці бавовникової совки, які пошкодили місцями 15% рослин. Що стосується хвороб, то на посівах кукурудзи виявлено  гельмінтоспоріоз, яким охоплено до 30% рослин, пухирчасту та летучу сажку, на качанах виявлено фузаріоз, бактеріоз, сіру гниль.

NB: Зазначимо, що низький зріз стебла при збиранні, подрібнення і заорювання післязбиральних решток кукурудзи знизить зимуючий запас шкідників і збудників хвороб.

Що стосується озимого ріпаку, то на його сходах повсюди зафіксовані хрестоцвіті блішки, які пошкодили від 7 до 26% рослин. Також триває літ ріпакового пильщика, а в південних областях гусениці листогризучих совок пошкодили 5-15% рослин. Знешкодити хрестоцвіті блішки можна за сухої погоди при температурі вище 15 С через обробки дозволеними до використання інсектицидами.



Повсюди на падалиці зернових колосових культур триває літ злакових мух, розвиток злакових попелиць, цикадок. Переважно в лісостепових та поліських областях на падалиці виявляють ураження рослин борошнистою росою, септоріозом, гельмінтоспоріозом та іншими хворобами, які є джерелом інфекції для посівів озимих зернових під урожай 2019 року. Ці збудники хворіб уражуватимуть сходи культури, які потребуватимуть хімічного захисту.

Посіви цукрових буряків продовжують хворіти на церкоспороз, борошнисту росу, альтернаріоз, рамуляріоз, фомоз (уражено від 20 до подекуди 44% рослин у Волинській, Полтавській, Тернопільській, Черкаській  обл.), осередково вірусні мозаїку та жовтяницю. На посівах в осередках залишаються шкідливими гусениці підгризаючих та листогризучих совок, подекуди посіви заселяють та шкодять бурякові листкова попелиця, мінуюча муха.

Що стосується соняшнику, то 2-30% рослин уражено білою та сірою гнилями, а на окремих ділянках у Волинській, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Полтавській, Тернопільській, Чернівецькій, Чернігівській областіх вогнищах 46-85%  рослин має фомоз, соняшниковий вовчок уразив 8-18% рослин, 4-8% рослин охоплені іржею. Також спостерігається збільшення чисельності та шкодочинності попелиці.

Пізньостиглі сорти сої пошкоджують павутинний кліщ, акацієва вогнівка, листогризучі совки. Рослини культури хворіють на септоріоз, іржу, пероноспороз, церкоспороз, мозаїки, бактеріальний опік, аскохітоз. За вологості насіння 35-40% за 14 днів до збору врожаю необхідно провести десикацію посівів дозволеними до використання пестицидами.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram