25 травня на Буковині були підписані дві унікальні аграрні розписки. Кошти за ними були взяті для виробництва тюкованого сіна. Розписки оформили члени сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Дари Гуцульщини» з Путильського району. Вони мають перспективні плани постачати свою продукцію не лише для місцевих споживачів, але й до Арабських Еміратів.
Чернівецька область долучилася до використання нового фінансового інструменту лише на початку нинішнього року. Тут покладають на нього великі надії. Зокрема, голова кооперативу «Дари Гуцульщини» Сергій Терен розповів, що сьогодні потрібно розвивати аграрний сектор і загалом сільську місцевість. Але без залучення додаткового фінансування досягти бажаного результату буде важко. Причина полягає в тому, що кредитний ринок досі залишається доволі складним. А аграрні розписки спрощують механізм отримання грошей.
— Ми би хотіли залучити місцеве населення до вирощування на наших земельних ділянках ягід: малини, лохини, суниці тощо, — сказав Сергій Терен. — Але наразі наші земельні ділянки не підготовлені до цього. Проте маємо домовленості, що під аграрні розписки нам надаватимуть саджанці цих культур. Нас записали в чергу на наступний рік на отримання цих саджанців.
Проте кооператори не стали чекати на віддалену перспективу. Вони взяли до уваги ситуацію, що вже склалася зараз. За словами Сергія Терена, чимало молоді з Чернівецької області виїжджає на заробітки за кордон. Натомість вдома залишаються люди переважно похилого віку. Чимало з них тримають корів, кіз, овець. Але таким людям досить тяжко займатися обробітком землі, яка часто знаходиться в горах або далеко від домівки. І їм простіше купувати готове тюковане сіно. Саме його заготовкою і займається місцевий кооператив.
— Це одна з ніш, яка розвивається в карпатському регіоні. Вона є доволі перспективною, — пояснив Сергій Терен.
Перспективність заготівлі сіна полягає не лише в задоволенні потреб у ньому місцевого сільського населення. Голова кооперативу «Дари Гуцульщини» не виключає ймовірності продажу сіна до Арабських Еміратів. Буковинські кооператори хотіли б поставляти його для арабських скакунів. Справа в тому, що йдеться про елітних коней, і їхні господарі виставляють дуже високі вимоги до харчування цих тварин. Дотепер сіно для них постачають із гір Шотландії та Іспанії. Проте, за словами Сергія Терена, карпатське сіно за своїми якісними характеристиками не поступається цим зарубіжним аналогам. Тож наміри кооператорів із Путильського району є цілком реальними, і аграрні розписки можуть посприяти в їх реалізації.
— Трава, яка вирощується на високогір’ї Карпат, є екологічно чистою, — зазначив Сергій Терен. — Вона насичена різними поживними речовинами. Тобто ми можемо пропонувати свою продукцію на ринок арабських країн.
Микола Луговий,
Національний прес-клуб «Українська перспектива»