Нещодавно компанія Agricom Group презентувала завод з виробництва пластівців. Сировину для переробки, зокрема, овес, компанія частково вирощує на своїх полях, хоча на сьогодні технологію тільки випрацьовують. Адже вирощування вівса хоч і традиційне для України, бажаної врожайності досягти не просто. Як випрацьовують технологію на полях компанії в інтерв’ю GrowHow.in.ua • [Як вирощувати] розповів Тарас Корнієнко, директор департаменту розвитку сільського господарства компанії Agricom Group.

 

Овес — це традиційна культура для України. Чи виникають у Вас труднощі під час вирощування?

Тарас Корнієнко,
директор департаменту розвитку сільського господарства компанії Agricom Group

 

Ми фактично вівсу наразі виділяємо дуже незначне місце у себе в сівозміні (у цьому сезоні — тільки 250 га), через те, що ми не до кінця вивчили технологію вирощування, за якою ми б могли отримати врожайність, яка б задовольняла нашу економічну ефективність.



Хоча на сьогодні Полісся — це найкраща зона з дерново-підзолистими ґрунтами для вівса, адже тут велика кількість вологи на початку вегетації — кінець березня-початок квітня — саме те, що для вівса треба. Але вирощуючи овес на площі близько півтисячі гектарів, ми постійно зіштовхуємось з однією і тією ж проблемою: у травні не вистачає вологи для подальшого інтенсивного росту вівса. Ми фактично вже третій рік на інтенсивній технології отримуємо врожайність 35-36 ц/га. Якщо, наприклад, озима пшениця оцей критичний період у травні переживає краще, і ми отримуємо урожай 50-55 ц/га. Відповідно, поки ми не випрацювали технології, ми не можемо ним засіяти більші площі.

Читайте: Шлях від поля — до полиць супермаркетів: Agricom Group відкрила завод з виробництва пластівців

Як ви випрацьовуєте технологію вирощування? До яких експериментів вдаєтесь?

Ми зараз хочемо підібрати оці «ключі» до технології, відтак експериментуємо, зокрема, з різними дозами азотних добрив і що найголовніше — в різні строки їх внесення, щоб максимально ефективно використати генетичний потенціал насіння.

Перший рік ми пішли простим шляхом — посіяли овес, дали стартові добрива NPK — іноземного виробництва — 50 кг/га при посів і передпосівну культивацію. До речі, у нас сівалки Pöttinger, які дозволяють без передпосівного обробітку ґрунту зайти і посіяти.

На другій частині ми внесли 100 кг КАС у передпосівну культивацію і посіяли. Старт був ідеальний — ми отримали рівномірні сходи, здоровий темно-зелений насичений колір, все було чудово до середини травня. Саме в цей час піднялась температура повітря більше 30 градусів, овес не утворив жодних додаткових продуктивних стебел. І відповідно, ми отримали урожайність на рівні 35 ц/га, це на кращих сортах.

Зокрема, ми використовували сорт Айворі компанії Saaten-Union і української селекції — Носівської селекційно-дослідної станції — три сорти, один з них голозерний, який дав урожай на рівні 7 ц/га, а от сорт Деснянський дав на рівні 35 ц/га і Ювілений — на рівні близько 30 ц/га.

Наступного року ми вирішили зменшити дозу азотних добрив. Також обрали тільки два прогресивних сорти для вирощування, внесли роздільно, дочекались, отримали сходи, все було чудово. Але дощів не було, і вже кінець травня-початок червня — температура піднялась вище 30 градусів, і овес знову втратив потенціал. Потім вкінці середини червня пішли інтенсивні дощі, ми отримали багато підгонів — продуктивних стебел, яких вже не очікували, а тому коли збирали урожай — ми зіткнулись з наступною проблемою: частина насіння була дозрілою, а частина — зеленою. Оскільки цей овес використовується далі для виробництва продуктів харчування, тому ми не проводимо зайвих обробок ЗЗР. Після збору урожаю, завдяки тому, що на заводі є спеціальне обладнання з фотоелементами, яке здійснює ідеальну очистку зерна, на виробництво потрапили тільки якісні зерна вівса.




Цього року ми знову ж таки на передпосівну культивацію дали карбамід та NPK, і зараз будемо дивитись — по погоді, якщо усі фактори зійдуться, ми додамо ще 100 кг КАС, аби максимально використати генетичний потенціал насіння. Після спеки овес себе поводив непогано — був темно-зеленого насиченого кольору.

Яку систему захисту застосовуєте на посівах вівса?

Перед сівбою обробляємо насіння протруйником Сертікор, з інсектицидних препаратів не застосовуємо жодних, тільки хіба по ситуації — якщо під час вегетації виявляємо пошкодження листя.

За потреби здійснюємо гербіцидний захист препаратом Пріма, який не має післядії на ґрунті, щодо фунгіцидного захисту — то ми не спостерігали проблем у вівса з хворобами.

Що є визначальним чинником при вирощуванні вівса?

Найголовніше для вівса — погода: кінець травня-початок червня — це критичний період, особливо, за відсутності опадів.

Ми, у компанії Agricom Group, хочемо цього року випрацювати у себе максимально ефективну технологію вирощування, а вже наступного року — заохочувати людей до вирощування вівса. Ми даватимемо і ресурси, і технологію, і навіть — гарантований ринок збуту — на переробку.  

Розмовляла Тетяна Тимошенко