Вчора відбулась інавгурація нового Президента — Володимир Зеленський пристув до виконання своїх обов’язків. Суспільство очікує змін, руху вперед та руйнування старої системи. Бізнесові кола мають теж свої очікування.
Боротьба з корупцією, проєвропейський курс, призначення реформаторів з високою репутацією на ключові державні посади та відновлення довіри до судової системи — саме такі мають бути перші кроки новообраного Президента на посаді, на думку іноземних інвесторів.

Про це свідчать результати опитування, яке Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА), Dragon Capital та Центр економічної стратегії (ЦЕС) провели після виборів.

— Те, що ви робили останні чотири роки потрібно зберегти. Так, буде тиск, але потрібно триматися, — говорить Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Хюґ Мінґареллі. — Україна й надалі потребуватиме підтримки МВФ. І у цей час потрібно більше зробити для розвитку економіки і максимально збалансувати платежі. Україна — це велика європейська країна з великим економічним потенціалом. І ми не виключаємо, що через 5-7 років Україна приєднається ринку ЄС. Єдине, на чому потрібно зосередити увагу — верховенство права та перезапуск правоохоронних органів.

NB: Серед опитаних іноземних інвесторів 88% зацікавлені інвестувати в Україну, проте більшість — 68% — очікуватимуть результатів парламентських виборів та формування нового уряду, — говорить CEO Dragon Capital Томаш Фіала.

У той же час відхилення від західного геополітичного вектору розвитку країни, підрив засад антикорупційної політики та незалежності Національного банку максимально негативно вплинуть на інвестиційні та бізнес-рішення опитаних інвесторів у наступні 3-6 місяців, відзначають експерти. 

— Результати опитування яскраво демонструють незмінні потреби бізнесу — встановлення верховенства права, системну боротьбу з корупцією, забезпечення рівних та чесних «правил гри». Бізнес потребує зважених державних рішень, ефективних дій та кадрових призначень, продовження та підсилення трансформаційних процесів. Так, ми бачимо точкові зміни, але їх недостатньо. Нам потрібне перезавантаження системи. Першочергові кроки для новообраного Президента є тими зрушеннями, які країна потребує вже надто давно. Бізнес готовий викладатися по максимуму, але держава має стати локомотивом змін, — говорить виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко.

— Як і громадяни України загалом, інвестори покладають на нового Президента надію подолати корупцію та зменшити вплив олігархів,— говорить виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський. 

Прогнозована стабільність важлива умова подальшого розвитку бізнесу

Саме на цьому наголошують численні представники бізнесу та фінансових структур. Адже інтеграційні процеси, у тому числі до ринку ЄС, не можуть відбуватись без чесної конкуренції та стабільного економічного клімату. Більше того, аналітики просять звернути увагу на систему освіти України та запровадження ринку землі.

— Перше, ми віримо у рівні правила гри, без преференцій. Друге, очікуємо радикальної зміни монетарної політики. І знаємо, воля інвесторів є, аби зайти в Україну. Потрібно лише забезпечити макроекономічну стабільність, — зазначає голова правління Raiffeisen Bank Aval Володимир Лавренчук.

— Уже сьогодні постає питання про правильне навчання робочої сили. Корпоративні програми. Чесна конкуренція у приватному секторі. Надзвичайно важливо, аби ми мали можливість їх впроваджувати, а ринок розумів для чого це потрібно, — говорить заступник директора представництва Європейського банку реконструкції і розвитку в Україні Марина Петров.

Для розвитку економіки потрібен ринок землі

Експерти наголошують на тому, що одним з основних рушіїв економіки та стимулом до вливання іноземних інвестицій стане ринок землі.

— Потрібно усім зібратись разом, розробити правильний механізм і запустити цей процес. І вже не потрібно затягувати. Світовий банк дуже активно підтримує усіма своїми ресурсами, у тому числі інтелектуальними людськими, український уряд. Так, можна ще 20 років чекати, придумувати якісь відмовки. Але за цей час сотні тисяч українських громадян можуть не дочекаються, аби скористатись своїм правом власності. Потрібно перестати затягувати цей процес і створити такий дієвий механізм, який би зняв усі ті страхи, які існують у суспільстві, — говорить керівник діяльності IFC в Україні  Олена Волошина.

На думку CEO Dragon Capital Томаш Фіала, ізовнішні (1.2% ВВП) і внутрішні інвестиції (17% ВВП) перебувають на дуже низькому рівні, який не дозволяє прискорити економічне зростання і скоротити відставання України від західних країн-сусідів.

— Сподіваємося, що новий Президент та Верховна Рада спрямують свою енергію, в першу чергу, на встановлення верховенства права, боротьбу із корупцією та обмеження впливу олігархів, — зазначає Томаш Фіала.

Підготувала Ірина Прохорчук

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram