Імпорт насіння зернових та олійних культур в Україну у 26 разів перевищує експорт. Зокрема впродовж 2017 року експорт насіння цих культур становив $15,2 млн і був на 12% меншим, аніж у 2016, повідомляє Інститут аграрної економіки.
Серед основних споживачів українського насіння є країни СНД та Європейського Союзу. Також українське насіння у невеликій кількості імпортують Туреччина, Індія та Південно-Африканська Республіка.
Щодо структури експорту, то найбільше поставок на зовнішні ринки насіння кукурудзи. Зокрема у 2017 році було експортовано його на $14,4 млн. Фактично 90% з цього насіння придбала Білорусь. Також насіння кукурудзи закуповували Молдова, Казахстан, Грузія, Австрія, Франція, Румунія та Туреччина.
Що стосується насіння зернових, то 2017 року Україна експортувала 553 т пшениці — до Туреччини, 446 т насіннєвого жита — до Білорусі, а також 31 т насіннєвого ячменю — до Молдови.
NB: Як зазначив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук, Україна не може розширювати поставки свого насіння через невизнання українських фітосанітарних сертифікатів у багатьох країнах світу. Як наслідок глобальні світові ринки насіння — Європейський Союз, США, Китай, Аргентина та багато інших — закриті для української насіннєвої продукції.
— З огляду на це, розвиваючи експортні можливості для входження на перспективні ринки інших країн, зокрема і Європейського Союзу, вітчизняні насіннєві компанії змушені продавати свою продукцію значно дешевше — порівняно з імпортними цінами закупівлі — за рахунок зменшення ціни реалізації власного насіннєвого матеріалу, — зазначив Олександр Захарчук.
Зокрема, насіння кукурудзи українські компанії продають по $1862 за тонну, тобто вдвічі дешевше, ніж її імпортують українські агровиробники, сою — в 1,8 разу, пшеницю — у 3,7 рази, ячмінь — в 1,5 разу, овес — у 2,4 рази, а жито — у 3,2 рази нижче рівня світових цін.