Нове велике міжнародне дослідження, в якому взяли участь науковці з Китаю, Бельгії та Великобританії, надало дані про те, як ерозія впливає на довговічність родючого шару.

У дослідженні були зібрані дані про ерозію ґрунту з усього світу, що охоплюють 255 місць в 38 країнах на шести континентах. Про це повідомляє Eurekalert.org.

Ці дані використовувалися для розрахунку того, скільки часу буде потрібно для ерозії верхніх 30 см ґрунту в кожному місці тобто яка тривалість життя ґрунту.

NB: Ерозія ґрунту є серйозною загрозою для глобальної продовольчої безпеки, веде до опустелювання і втрати біорізноманіття, а також до деградації екосистем.

Вчені розглядали ґрунти, які обробляються традиційним способом, а також ґрунти, якими управляють за різними методиками відновного землеробства.

З’ясувалося, що понад 90 відсотків всіх традиційно оброблюваних ґрунтів в дослідженні належать до тих, які “стоншуються”, а тривалість життя 16 відсотків ґрунтів становить менш як сто років. Такі ґрунти виявлені по всьому світу, включаючи такі країни, як Австралія, Китай, Великобританія і США.

— Наші ґрунти критично важливі з усіх боків, не в останню чергу і з погляду вирощування наших продуктів харчування, — говорить провідний автор доктор Ден Еванс з Ланкастерського університету, Великобританія. — В останні роки в ЗМІ було багато статей, які передбачають, що родючий верхній шар ґрунту в світі може зникнути вже через 60 років, але ці твердження не підтверджувалися доказами. Ця робота дає науково обґрунтовані оцінки й прогнози тривалості життя ґрунту. Наше дослідження показує, що необхідні термінові заходи для запобігання подальшій швидкій втраті родючого ґрунту як ключового елементу екосистеми.

Втім, є підстави для оптимізму. Згідно з отриманими даними, землі, керовані за допомогою грунтоохоронних стратегій, як правило, мають більш тривалий термін існування, а в деяких випадках ці методи сприяють потовщення родючого шару.

Тільки сім відсотків з таких сільгоспугідь мали тривалість життя ґрунту менш століття, тому науковці вважають, що методи захисту і поліпшення ґрунтових ресурсів є і вони дійсно працюють.

Основними поліпшувачами ґрунту дослідники назвали перетворення орних земель в лісові угіддя і вирощування ґрунтопокривних культур. Крім того, до корисних практик науковці відносять оранку землі по контуру, а не вниз по схилу, і так зване терасування пагорбів.

Професор Джон Куїнтон з Ланкастерського університету і співавтор дослідження сказав:

— Цілком очевидно, що у нас є інструментарій, який може уповільнювати ерозію і навіть покращити ґрунт. Потрібні лише заходи для впровадження цих практик для збереження родючості ґрунтових ресурсів для майбутніх поколінь.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram