Фертигація — тобто підживлення рослин водою — стає все більш популярним способом підживлення різних культур. Проте, чи має сенс застосування фертигації в садах? Як провести фертигацію?

Внесення добрив через фертигацію надає виробникам багато переваг. Зокрема, найважливішою перевагою є те, що ми можемо дати  рослинам точні кількості та пропорції інгредієнтів, які зараз потрібні. Таким чином, ми можемо також контролювати ріст і розвиток рослин і реагувати на наявні умови навіть шляхом контролю дози азоту. Поживні речовини потрапляють безпосередньо до кореневої системи, це дозволяє значно знизити витрати. Як наслідок, не треба платити за компоненти, які будуть змиті в грунт. Дуже важливим плюсом є те, що за допомогою фертигації ми можемо ефективно забезпечити рослини «складними» інгредієнтами, такими як фосфор, який за звичайного внесення потраплять до коренів тільки через кілька років. Фертигація добре працює і в молодих садах.



Фертигація також має деякі недоліки. Перш за все, для досягнення ефективності фертигація потребує системного застосування добрив. Тут недостатньо «дати щось» два-три рази в сезон  для високої родючості — це марна трата часу і грошей. По-друге, необхідні компоненти високої чистоти, які не засмічують крапельні капсули, осаджують відкладення тощо. Такі добрива коштують дорожче, ніж гранульовані, хоча дози  через більш високу ефективність нижчі, тому загальні витрати на удобрення не збільшуються.

Іншим недоліком при інтенсивній фертигації є обмежений розвиток коренів, які розвиваються в основному там, де вони мають доступ до поживних речовин, а отже, і в сушарках. Використовуючи фертигацію, також набагато легше помилитися наприклад, якщо ми даємо занадто високу концентрацію добрив через систему крапель, ми можемо пошкодити коріння.

Найбільш вигідним способом удобрення із застосуванням фертигації є поєднання розтікаючого застосування, доповненого подачею рослин водою. Потім даємо 30-50% доз інгредієнтів шляхом фертигації, а решту  у вигляді традиційного удобрення.



Для застосування з водою варто використовувати готові багатокомпонентні добрива.  Але внесення готових добрив приносить з собою певні недоліки. Зокрема, застосовуючи багатокомпонентні добрива, складно говорити про комплексне постачання рослин інгредієнтами. Хоча вміст N, P і K може бути задовільний, Mg вже присутній у невеликій кількості продуктів, а також у мікроелементах. У дуже небагатьох продуктах можна знайти кальцій, який з весни дуже сприятливо впливає на якість фруктів.

Альтернативно можна використовувати комбінацію простих добрив. Такі дії трохи складніші доводиться змішувати декілька продуктів у різних дозах, але має низку переваг. Перш за все, ми можемо скласти середовище зі специфічними параметрами, включаючи всі поживні речовини, якість ґрунту та води. Так, K доповнюють додаванням нітрату калію або сульфату калію, Mg з нітратом магнію або сульфатом гептагідрату. Азот бажано доповнювати у вигляді нітрату кальцію, але його не можна змішувати з фосфатами або з сульфатами (калієм, магнієм). Тому ми можемо дати поперемінно: в одному циклі компоненти P, K, можливо Mg, і в наступному нітрат кальцію, можливо з додаванням нітрату магнію. Виробники можуть одночасно вводити всі інгредієнти через системи дозування добрив з мінімум двома резервуарами для поживних речовин.

Альтернативно, замість нітрату кальцію, ми даємо нітрат амонію (він може бути добрим сольовим обприскувачем) або сульфат амонію ці продукти можна змішувати з Р і К. Також можливо непряме рішення, тобто NPK-добриво, доповнене магнієм або мікроелементами, що чергуються з нітратом кальцію.

За матеріалами SadyOgrody.pl

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram