Фузаріоз озимої пшениці – це та хвороба, яку потрібно знати та контролювати. В останні роки практично кожна третя-четверта зернина в країні інфікована фузаріозними грибами.

Згідно з багаторічними даними від ураження фузаріозом недобір урожаю пшениці може сягати від 4 до 15% щорічно, а в умовах епіфітотій, які на наших теренах спостерігаються кожні 3-5 років, втрати урожаю на окремих полях можуть перевищувати 50%.

За останнє десятиліття дуже критичним був 2014 рік, адже кількість опадів за вегетаційний період перевищила річну, а в деяких регіонах і дворічну норму.

 

NB: Фузаріоз усього колосу знижує врожай на 87%, половини – на 76%, третини колосу – на 44%.

Унаслідок фузаріозного зараження маса зерна може знизитися на 64%, кількість зерен у колосі – на 46%. Вміст протеїну в зерні пшениці, ураженому грибами роду Fusarium, менший на 0,1–0,5%, як порівняти зі здоровим, вміст сирої клейковини знижується з 29,2 до 14,7–22%. Забруднення зерна мікотоксинами робить урожай непридатним до споживання.

Захист від фузаріозу в умовах обмежених ресурсів у час війни

Сьогодні, в умовах воєнного часу, важливо правильно оцінити стан своїх посівів. Частина посівів озимої пшениці через воєнні дії не підживлена азотними добривами, це матиме значний вплив на зниження урожайності. З іншого боку, азот збільшує розвиток фузаріозу, зменшується здатність рослин опиратися проникненню патогена.

Обстежуйте свої посіви та вирішуйте, чи потрібно вносити фунгіцид для захисту колоса, зважаючи на те, як розвиваються ваші рослини, яку технологію вам вдалося застосувати та яку врожайність культура може сформувати в таких умовах.

Якщо не було підживлення, ваші поля в зоні недостатнього зволоження, запланована планова врожайність 4 т і менше, то дуже ймовірно, що внесення фунгіциду буде економічно недоцільним. Але таке застосування може бути проведено з метою отримання якісного зерна, що теж дуже важливо.

Якщо ви знаєте, що кожного року фузаріоз дуже поширений на ваших полях і можна втратити значний відсоток урожайності, то варто застосувати недорогі препарати з тебуконазолом у нормі 250 г/га діючої речовини.

Якщо ваші поля на території, де не ведуть воєнні дії, то варто максимально всі агротехнічні заходи направити на підвищення урожайності та збереження якості врожаю, особливо захистити вже вирощений урожай від втрат.

В таких умовах потрібно забезпечити високу ефективність фунгіциду, тому виділимо три основних правила, дотримання яких є дуже важливим:

  1. Термін внесення. Під час цвітіння конідії гриба роду Fusarium з легкістю потраплять у зародок через тичинки, тому обробку від фузаріозу потрібно розпочинати з появою перших пиляків. Запізнення на 2-3 дні може зменшити ефективність дії фунгіциду в 1,5-2 рази.
  2. Вибір діючих речовин та їх кількості. Ефективні діючі речовини для захисту колоса від фузаріозу: тебуконазол, протіоконазол, метконазол та їх суміші.
  3. Якість обробки. Діючі речовини, які є ефективними проти фузаріозу, мають системну дію, проте дуже важливо, вносячи фунгіцид, рівномірно покрити весь колосок робочим розчином.

Вибирайте форсунки з різнонаправленою дією. Кращими є інжекторні двофакельні, оскільки вони здатні забезпечити найкращу якість покриття колосу з усіх боків. Швидкість руху обприскувача не має бути більшою 10–18 км/год. Норму витрати робочого розчину варто витримати на рівні 200 л/га.

Однак, ми маємо розуміти, що механізатору в полі досить важко витримати встановлену норму виливу. Французький виробник техніки для захисту рослин BERTHOUD пропонує вирішення цієї проблеми – нову систему обприскування SPRAYTRONIС. Система дає можливість управління кожною форсункою та фактично контролює норму виливу за допомогою імпульсів. Із використанням цієї системи обприскувач вносить робочий розчин не суцільним потоком, а мікропорціями. Електронний контролер задає тиск у штанзі та підтримує його на встановленому рівні постійно. Змінюється тільки величина порції, тобто час, поки форсунка залишається відкритою.

NB: Система SPRAYTRONIС розширює швидкісний діапазон на 70%. Тепер, вибираючи форсунку, ви можете відштовхуватися від максимально можливої ​​швидкості в полі.

Наприклад, максимальна швидкість = 18 км/год. 18 км/год – 70% = 5,4 км/год. Тоді діапазон робочих швидкостей для підтримання заданої норми виливу буде від 5,4 км/год до 18 км/год! До того ж, робота відбувається з однаковим тиском, а отже з однаковим розміром краплі.

Ще одна важлива перевага – це можливість управляти кожною форсункою. Під час обробки ділянок поля складної конфігурації (клини, дуги тощо), коли штанга обприскувача проходить такі ділянки з накладанням, аби уникнути перекриття ви можете відключати не цілу секцію обприскувача (довжиною 5-6 метрів), а кожну форсунку окремо, тобто відрізки довжиною 50 см. У такий спосіб ми суттєво скорочуємо кількість зон із подвійним внесенням препаратів, що економить самі препарати, не пригнічує рослини подвійною дозою, і збільшує площу обробки, завдяки більшому охопленню складних ділянок.

Система обприскування SPRAYTRONIС допомагає нам виконати основне завдання – добре покриття колосу робочим розчином і захист від хвороби.

Читайте також: Без чого не буде врожаю? Найважливіше в технології вирощування за обмеженого доступу до ресурсів в умовах війни

На аграріїв покладено важливе завдання – виростити хліб, тому обстежуйте свої посіви, аналізуйте їхній стан і вирішуйте, які системи захисту будуть ефективними саме для вас. Захист посівів озимої пшениці від фузаріозу дасть можливість отримати якісне зерно, що дуже важливо, зважаючи на війну. Бережіть себе, свої рідних і захищайте свої рослини.

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram