Воєнний час у країні диктує свої умови вирощування сільськогосподарських культур. Якщо раніше ми вважали викликами економічні проблеми чи погодні умови, то війна стала величезною загрозою не тільки посівам, а й життю людей та продовольчій безпеці нашої країни та світу.
Ми багато років працювали в умовах, коли основною метою вирощування було отримання якнайбільшого прибутку, тепер же аграріям потрібно перебудувати і мислення, і технічні можливості для вирощування тих культур, які можуть поповнити стратегічні запаси країни. Сьогодні створилася ситуація, коли посівну та захист рослин потрібно проводити в умовах обмеженого доступу до ресурсів.

Захист посівів від бур’янів

Є складові технологій без яких вирощування неможливе. Мінімальний набір для того, щоб посівна відбулася і аграрій міг отримати хоча б невисокий урожай – це насіння та захист посівів від бур’янів.

Без насіння посівна неможлива – це зрозуміло. Якщо в посівах сільськогосподарських культур не провести боротьбу з бур’янами, то це може призвести до повної втрати врожаю. Саме тому виділяємо цю обробку як необхідний мінімум.

Шкода від бур’янів у посівах:

  • забирають у культурних рослин поживні речовини та воду;
  • затіняють, закривають від сонячного світла;
  • є джерелом розмноження хвороб і місцем життя та живлення шкідників.

NB: Недобір урожаю сільськогосподарських культур суцільного способу сівби від негативного впливу бур’янів може сягати 25–50%, посівів широкорядного способу сівби – 50–80%. Саме тому передусім забезпечте себе насінням і гербіцидами.

Фунгіцидний та інсектицидний захист культур

Якщо у вас є можливість придбати препарати, то вибір робіть залежно від потреб кожної культури.

Зернові культури. Зверніть увагу на контроль хвороб. Найнебезпечнішими є хвороби листя і стебел, які можуть стати причиною недоотримання до 70% урожаю. В Україні такими поширеними хворобами є септоріоз листя, види іржі, види плямистостей, борошниста роса.

Прапорцевий листок займає 20% площі рослини та відповідає за 43% майбутнього врожаю. Також ми розуміємо, що хвороби з прапорцевого листка можуть легко перекинутися на колос. Сумарний внесок прапорцевого листка та колоса в урожай – 65%, тому, якщо фунгіциди ви маєте можливість внести тільки один раз за сезон, то захищаємо прапорцевий листок (ВВСН 37-49), від якого залежить кількість та якість урожаю.

Читайте також: Перший весняний захист посівів озимої пшениці – основа майбутнього врожаю

Соняшник. Протягом вегетації обстежуйте посіви на наявність хвороб, основні серед яких: фомоз, біла гниль, сіра гниль, фомопсис, несправжня борошниста роса. Обробку краще провести у фазу зірочки. Якщо немає самохідного обприскувача, то, коли дозволяє висота рослин.

Ріпак озимий. Якщо гербіциди правильно застосували з осені, то навесні посіви мають бути чисті. Навіть якщо є незначна забур’яненість, то ріпак швидко росте та пригнітить бур’яни. Основна увага – на шкідників: квіткоїд, прихованохоботники та капустяний стручковий комарик.

Ріпаковий квіткоїд є найнебезпечнішим і одним із найбільш розповсюджених шкідників ріпаку, оскільки без контролю чисельності втрати врожаю від нього можуть сягати 40–60%. Без інсектицидного захисту шкідники можуть практично повністю знищити врожай.

Кукурудза. Це та культура, яку можна спокійно вирощувати без фунгіцидного й інсектицидного захистів.

Соя. Варто обробити насіння фунгіцидом. У процесі вегетації проводити регулярні обстеження.

Чим компенсувати нестачу мінеральних добрив?

Якщо не було можливості застосувати мінеральні добрива, то це, звичайно, матиме вплив на врожайність. Листкове внесення макро-, мікроелементами не компенсує ґрунтове, але допоможе рослині мінімально отримати поживні речовини.

Схеми листкового внесення, які будуть ефективними саме в такій ситуації для всіх культур:

  1. Для молодих рослин, щоб допомогти розвиватися кореневій системі: комплекс макро-, мікроелементів із переважним вмістом фосфору 1-2 кілограми або літри/га + карбамід 5 кг/га + сульфат магнію 2,5 кг/га.
  1. Для стимулювання розвитку зеленої листкової поверхні під час інтенсивної вегетації культур: комплекс макро-, мікроелементів із переважним вмістом азоту 1-2 кілограми або літри/га + карбамід 5 кг/га + сульфат магнію 2,5 кг/га.

Якість обприскування – ключовий фактор

Незважаючи на всі труднощі, не варто забувати про якість проведення обприскування.

  1. На початкових фазах розвитку культур дуже важливо проводити роботу обприскувачем, що гарантує стійкість штанги та стабільне дотримання її висоти – 50 см над оброблюваною поверхнею.

Легендарна стійкість штанги – саме те, що вирізняє обприскувачі французького виробника BERTHOUD. Штанга AXIALE, завдяки підвісці в центрі мас, забезпечує неперевершену вертикальну стійкість, особливо на розворотах і схилах, та точну й ефективну обробку посівів. 

2. Варто вибирати форсунки з кутом розпилу 110°, тоді край факелу розпилу форсунки попадає на центр факелу розпилу сусідньої форсунки, забезпечуючи оптимальне якісне перекриття. Стежте за тим, аби робочий розчин добре покривав листкову поверхню, зокрема й тих листків, які найближче до землі, які затінені там холодніше та вологіше, а тому рослини потребують особливо якісної обробки.

3. Обприскувач має тримати задану норму виливу незалежно від зміни швидкості руху.

4. Для роботи на просапних культурах обприскувач має мати вузькі колісні стійки та колеса машини для зменшення травмування рослин. Зменшення «витоптування» культур забезпечать обприскувачі зі задньою керованою віссю та можливістю руху в режимі «слід у слід».

5. Для економії препаратів особливу значимість має висока секційність штанги, тобто кількість секцій має бути якнайбільшою. В обприскувачах BERTHOUD можливо до 15 секцій на штанзі, опційно – відключення кожної форсунки. Це забезпечує можливість диференційованого внесення різних норм препаратів на різних ділянках поля згідно з картами-завданнями.

Вперше нам доводиться працювати в таких складних умовах, тому вибір ключових обробок вкрай важливий. Ми навели приклади найнеобхідніших елементів технологій вирощування, без яких неможливий урожай. Якщо у вас є можливість проведення фунгіцидного та інсектицидного захисту, то визначити критичну потребу можна тільки в полі, і для кожного поля вона може бути різною.

Бажаємо вам високих урожаїв усупереч усьому, бо від вас залежить, чи буде хліб у кожній хаті на столі.

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

 Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram