Експерти департаменту BASF Agricultural Solutions визначили найпоширеніші хвороби, які можуть уражати посіви соняшнику цього року. Лідером рейтингу став фомоз: він поширений у всіх областях і зустрічатимемо його цього року досить часто. Друге місце розділяють між собою фомопсис та склеротиніоз. Окрім того, посіви можуть уражати альтернаріоз, септоріоз, сіра гниль, іржа та пероноспороз.

— Погода цього сезону є сприятливою для розвитку різних хвороб соняшнику вже на початкових етапах. Для того, щоб отримати максимальні результати врожайності, потрібно захищати культуру продуктами з фунгіцидною дією. Не варто зволікати – інакше можна втратити час, а відтак частину врожаю, — коментують у BASF поточну ситуацію на полях.

Історичні дані розповсюдження хвороб соняшнику

Експерти агродепартаменту підготували історичні дані розповсюдження хвороб у всіх регіонах України та виділили основні, поширення яких також очікуване цього року.

Найпоширенішою хворобою на всій території України у посівах соняшнику був фомоз. Він пошкоджував посіви загальною площею 1873 тис. га. Інші хвороби переважали залежно від зони вирощування. Зокрема, у Південних регіонах на соняшнику проявлявся пероноспороз — на понад 100 тис. га. У Східних областях найбільшої шкоди після фомозу завдавала іржа — уражала посіви на майже 300 тис. га. У Центрі досить багато соняшнику зі сірою гниллю — на 184 тис. га. У Центральній та Західній Україні також багато посівів спостерігали зі септоріозом: на 170 тис. та 87 тис. га відповідно до регіону.

Досвід аграріїв-учасників Клубу Новаторів

У BASF зібрали коментарі аграріїв-учасників Клубу Новаторів, які поділилися власним досвідом боротьби з хворобами соняшнику у своєму регіоні.

Хвороби соняшнику в Україні: досвід Клубу Новаторів

— Піктор® вперше використав на площі 10 га ще 8 років тому.  Щодо контролю склеротинії результат перевершив сподівання. Навіть у роки з меншим тиском хвороб збереження врожаю завдяки застосуванню Піктор® становило від 3 до 8 ц/га, — розповідає Ліневич Валерій Станіславович, голова СВК «Вівсянецький», Вінницька область.

— Торік використовували Архітект® на площі 50 га. Вносили у нормі 1,5 л Архітект® + 0,75 Турбо одноразово. Вже за 10 днів побачили результат, як порівняти з контролем. Лист став ширшим, коренева система більш розгалуженою, а рослини захищені від початкових уражень хворобами. Отримали +3 ц/га прибавки врожаю, що є дуже хорошим результатом, — додає Грунтенко Анатолій Миколайович, СВК «Андріївський», Полтавська область.

— До 2020-го скептично ставився до продукту Архітект®. Поки не побачив його ефективну дію на різних гібридах, а також поки не отримав +3-4 ц/га. Цьогоріч уже вводимо Архітект® у системи захисту товарних посівів, тому що використання продукту виправдано результатом. Насамперед бачимо препарат як ефективний морфорегулятор, хоча в нашому регіоні Архітект® за двократного внесення також добре спрацював і як фунгіцид, — наголошує Фурманець Олег Анатолійович, ТОВ «Захід Агро Пром», Рівненська область.

— Для нашого господарства, як в цілому для Півдня України, соняшник — одна з найрентабельніших культур. 2020-го площа посівів становила 3200 га. З власного досвіду знаємо, наскільки важливо захистити соняшник від хвороб. Використали систему захисту від компанії BASF: ВВСН 18 — Архітект® 1,5 л/га + Турбо 0,75 кг/га та ВВСН 65 — Піктор® 0,5 л/га. Результат: не було основних хвороб і гарна росторегуляція соняшника. Усі чинники позитивно вплинули на врожайність культури, — зазначають у ТОВ «Преображенське», Запорізької області.

Щороку погодні умови та кліматична ситуація кидають аграріям виклик: кілька років підряд ми спостерігали значні посухи, а цьогоріч поля заливає дощами. Відтак швидко ростуть бур’яни та розвиваються хвороби. Однак, вдало підібрана система захисту допоможе аграріям зрощувати та зростати.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram