Дослідники Університету Гельфі у Канаді розробили та тестують стратегію генетичного контролю шкідників. Зокрема, таким способом вони намагаються боротися з таким інвазивним шкідником як перцевий довгоносик (Anthonomus eugenii), з яким дуже важко боротися. Зокрема перцевs довгоносики загрожують посівам перцю в провінції Онтаріо, які охоплюють близько 520 гектарів (1 285 акрів).

— Перцевий довгоносик став причиною значних економічних втрат в Онтаріо в 2015 році. Причина в тому, що не існує ефективних інсектицидів, які контролюють дорослих комах, а пряму шкоду, заподіяну перцю, не видно, поки ви не розріжете його, — говорить Скотт-Дюпрі, професор Школи екологічних наук і голова Bayer зі сталого управління шкідниками.


Самки довгоносика відкладають яйця на поверхню плоду, а згодом личинки проникають всередину і харчуються там. Дорослі особини, які вже спарувалися, залишають плоди, щоб почати весь цикл розвитку спочатку.


Доктор Скотт-Дюпрі почала працювати над методом стерильних комах (SIT) близько п’яти років тому, щоб захистити хризантеми від листкових мінерів. А пізніше її попросили допомогти застосувати гамма-випромінювання для боротьби з довгоносиком на перці.

NB: Технологія виведення стерильних комах стає все популярнішою в світі. До прикладу, її успішно використовують для боротьби з яблуневою плодожеркою і паразитами великої рогатої худоби. У випадку з довгоносиком лялечки шкідника необхідно опромінювати в такій мірі, щоб молоді самці виглядали і спарювалися нормально, але їх сперма була не життєздатна. В такому випадку самки будуть продовжувати відкладати яйця, але з них не будуть вилуплюватися личинки.

Якщо концепція Скотт-Дюпрі буде успішною, самки довгоносиків продовжать відкладати яйця на перці, але не буде ризику подальшого пошкодження врожаю, оскільки яйця ніколи не вилупляться.— Концепція стерильних комах полягає в тому, що це процес, який дуже добре поєднується з стратегіями біологічного контролю в теплицях. Стерильні перцеві довгоносики не матимуть ніякого негативного впливу ні на що інше в теплиці, — зазначає науковець.

Зараз вона займається відбором дози радіації для реалізації концепції. При цьому метод випуску стерильних самців не суперечить біологічному захисту рослин. Крім того, необхідно розробити метод ефективного розмноження довгоносиків в лабораторії, щоб виробляти стерильних самців в необхідній кількості.