Період після збирання врожаю — найкращий час для вапнування. Застосовуване вапно не тільки підвищить рН ґрунту, але й позитивно вплине на мінералізацію соломи.

Напевно, не потрібно нікого переконувати в перевагах вапнування. Хоча серед українських фермерів цей захід не є надто популярним. Досвідчені фермери стверджують, що вапнування підвищує та зберігає продуктивність ґрунту, і таким чином сприяє збільшенню врожаю.

NB: Вибираючи оптимальну дату вапнування, слід пам’ятати, що як підкислення ґрунту, так і навпаки відновлення його оптимального рН є довгостроковим та просторовим процесом. Таким чином, для того, щоб кальцієве добриво діяло ефективно і швидко, його необхідно добре перемішати з максимально можливим об’ємом ґрунту.

Коли вапнувати?
Плануючи такий агрозахід, варто проаналізувати сівозміну рослин хоча б на кілька років вперед. Тоді слід враховувати два фактори: скільки часу ми маємо від звільнення передньої площі до посіву наступного врожаю, і коли сівозміна дуже чутлива (не дуже толерантна) до підкислення.

Кальцієві добрива потрібно застосовувати Для вирощування слід застосовувати кальцієві добрива, після чого найвибагливіша рослина з точки зору рН ґрунту прийде в обертання. До цієї групи сільськогосподарських культур належать: озимий ріпак, цукровий буряк, люцерна, горох та ячмінь.

Читайте також: Мінералізацію соломи пришвидшить азот

Найбільші можливості для ефективного вапнування внесення вапна на стерню (після озимих зернових чи ріпаку).

Якщо вапно внести саме в цей період, то буде достатньо часу для посіву наступного врожаю, навіть якщо це озимина. Водночас зі зниженням температури та осінніми опадами іони кальцію поступово переміщатимуться у глиб ґрунтового профілю. Через десять або більше місяців після внесення вапна pH повинен стабілізуватися, і сівба культур, які вразливі до підкислення ґрунту, стане можливою.

Краща мінералізація соломи
Ще одна перевага, яку ми отримуємо шляхом вапнування ґрунту після збору врожаю, прискорення процесу мінералізації соломи, що вноситься в ґрунт. Чимало досліджень свідчать, що таке вапнування, проведене на соломці після збирання урожаю, підвищує ефективність розкладання. Крім того, зменшує токсичний вплив продуктів розпаду соломи та їхній негативний вплив на ріст рослин.

NB: Внесення вапна по стерні стає особливо важливим у посушливі часи. За відсутності опадів використання азотних добрив для соломи може призвести до неконтрольованих втрат азоту. 

Що обмежувати та яку дозу?
Період після збирання врожаю це також сприятливий час для взяття проб ґрунту та відправлення їх на аналіз для визначення рН ґрунту та потреб вапнування, а також вмісту калію (К), фосфору (Р) та магнію (Мг).

Підготувала Валентина Кравець

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram