Український виробник мікробних препаратів — компанія БТУ-ЦЕНТР — відкрив двері для журналістів на власне виробництво і познайомив із процесом створення біопрепаратів. Забігаючи наперед зазначимо: масштаби виробництва, яке розташоване у місті Ладижин на Вінниччині, вражають.  

Компанія «БТУ-ЦЕНТР» належить до 25% найбільших виробників мікробних препаратів у світі, має широкий портфель з продуктів, дія понад 90% яких припадає на польові культури.

NB: На сьогодні виробничі потужності заводу компанії «БТУ-ЦЕНТР» становлять 10 тис. т продукції на рік.

Загалом, виробництво біопрепаратів складається з кількох етапів. Першим є створення мікробних препаратів. Для цього в арсеналі компанії є власний музей штамів мікроорганізмів БТУ-ЦЕНТР.

Про це в офіційній частині прес-туру розповіла головна мікробіологиня БТУ-ЦЕНТР, Лауреатка Державної премії в галузі науки і техніки Ольга Нагорна.

— Музей штамів — це фундамент виробництва. Ми використовуємо найактивніші штами, виділені з природних джерел (ґрунту, рослин тощо), у яких доведена нешкідливість. За результатами кращої ефективності депонуємо їх у Державному депозитарії України та зберігаємо у власному музеї, — розповіла Ольга Нагорна.

Як зазначив під час екскурсії Віктор Болоховський, директор «БТУ-ЦЕНТР», виробничі лінії заводу компанії включають багатоступеневу систему очищення води та повітря, підготовки поживного середовища, контролю температур. Усі виробничі лінії розроблені за власними інженерними проектами БТУ-ЦЕНТР.

Що стосується екологічного навантаження заводу на навколишнє середовище, то директор компанії Владислав Болоховський стверджує, що філософія їхнього виробництва, консультування, продажів заснована на всебічній екологізації ґрунту. Пластик, скло здається на утилізацію або повертаються постачальнику. Всі відходи та можливі браки безпечно для екології утилізуються.

— Виробництво біопрепаратів — це складний та високотехнологічний процес, — зазначив Віктор Болоховський.

 Але потужне виробництво європейського зразка це не єдина річ, якою можна пишатися у БТУ-ЦЕНТР. Якісною особливістю, що вирізняє БТУ-ЦЕНТР з поміж інших виробників біопрепаратів є наявність власного науково-дослідного центру Інституту прикладної біотехнології. Його основним завданням є не тільки аналіз агрохімічних показників проб ґрунту, проведення фітопатологічної та ентомологічної експертизи для партнерів компанії, а і власна та партнерська розробка унікальних препаративних форм. Наприклад, саме в лабораторіях Інституту прикладної біотехнології та виробничих лабораторіях БТУ-ЦЕНТР був створений біофунгіцид проти білої гнилі Склероцид® .

— Наука має існувати для бізнесу, — підкреслює кандидат технічних наук, Лауреатка Державної премії України в галузі науки та техніки, директор з перспективи та розвитку БТУ-ЦЕНТР Валентина Болоховська. — Мікроби — це живі організми, які потребують поєднання виробничого потенціалу з науковою експертизою. Народження мікробного препарату — це довгий шлях, на кожному етапі якого відбувається поєднання біотехнології та наукової творчості.

Після виробничих приміщень гості відвідали складські приміщення компанії. Уся продукція зберігається на спеціальних складах з температурним контролем, адже дотримання умов збереження — гарантія якості мікробних препаратів.

До речі, компанія «БТУ-ЦЕНТР» займається не тільки відбором найактивніших штамів мікроорганізмів для створення препаратів, а й наданням індивідуальних консультацій з біологізації технологій землеробства.

— Наші препарати містять природні корисні мікроорганізми, які компенсують їхню нестачу в збіднілих агросистемах. Піклуватися про живу землю, здорову екосистему — це не просто красиві слова, це наша місія, яка відображена в назві нашої торгової марки «Жива земля!», — директорка з перспективи та розвитку БТУ-ЦЕНТР Валентина Болоховська.

Серед продуктів, які тут виготовляють, є лінійки для захисту та  живлення рослин, оздоровлення ґрунтів, біопрепарати для тваринництва тощо. Загалом у портфоліо компанії зареєстровано понад 50 біопрепаратів.

Продукція компанії дозволена  до використання в органічному землеробстві, що підтверджується сертифікатом Organic Standard. На базі підприємства діє власне виробництво та сучасні атестовані лабораторії.

— Основним пріоритетом діяльності компанії є безпека праці, охорона здоров’я і захист навколишнього середовища, тому у нас діють правила поведінки, обов’язкові для всіх відвідувачів, — директор ПП «БТУ-ЦЕНТР» Владислав Болоховський.

За даними ProConsalting, компанія БТУ-ЦЕНТР є найбільшим експортером мікробіологічної продукції з України. Зараз компанія активно працює із 15 країнами світу (Литва, Молдова, Німеччина, Болгарія, Білорусь, Сербія та ін.) і в 10 країнах йдуть випробування продукції підприємства. Варто зазначити, що це єдиний в Україні виробник, визнаний Міжнародною асоціацією виробників біопрепаратів. БТУ-ЦЕНТР рухається в ЄС, адже в Німеччині вже відкрито представництво BTU-CENRT Europe. І там вже зареєстровані перші препарати.

Підготувала Ольга Тетеріна

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram