Бур’яни значно переважають культурні рослини у боротьбі за фактори життя. Вони мають більш високу репродуктивну здатність, кращу пристосованість до зовнішніх умов, вищу конкурентоспроможність. Така особливість, як строкатість вікового складу, навіть у межах одного і того ж виду, значно утруднює боротьбу з ними. Тому кожний агротехнічний захід, який ми плануємо, має бути спрямований на досягнення певної цілі.

NB: Фактично є два способи боротьби з бур’янами: механічний і хімічний. Для пізніх ярих культур, які для інших, оптимальна система захисту полягає в їх поєднанні.

Навесні, чи восени?

Боротьбу з бур’янами на площах, які плануються під пізні ярі культури, потрібно розпочинати вже з осені. Якщо дозволяє попередник, то бажано провести ранню оранку на зяб або дискування. Тоді є достатньо часу для появи масових сходів бур’янів. Практично всі сходи ярих бур’янів під час зимівлі гинуть. Але якщо на вашому полі є велика кількість багаторічних бур’янів, то є час, щоб вони проросли і застосувати гліфосати.

NB: При цьому потрібно пам’ятати, щоб гліфосати добре спрацювали, має бути достатня листкова поверхня, особливо це стосується злакових бур’янів. Рослини мають перебувати в активній фазі росту. Оптимальна висота бур’янів 10-20 см.

Якщо склалася ситуація, що було достатньо часу і бур’яни переросли, то варто підвищити норму гліфосатів, а також застосовувати суміші гліфосату з 2,4-Д, дикамбою, сульфонілсечовинами, особливо якщо на полі є такі види бур’янів, як талабан польовий, кучерявець Софії, осот рожевий та жовтий, берізка (види), молочай (види), жовтушник, гірчаки (види), кульбаба лікарська, горошки (види), конюшина повзуча та інші, які досить стійкі до дії гліфосатів.

Пізня зяблева оранка значно гірше працює у боротьбі з бур’янами.

Весняні обробітки ґрунту (культивація, дискування) вирішують декілька завдань: знищують бур’яни, які проросли восени, провокують проростання насіння бур’янів і, звичайно, готують ґрунт до посіву.

Далі вступає в дію хімічний захист рослин. Для пізніх ярих культур, таких як кукурудза, соняшник, соя застосовується ґрунтові та страхові гербіциди. Вибір системи захисту залежить від стану кожного поля.

NB: Якщо ми розуміємо, що поле має сильну забур’яненість, ми не проводили жодних заходів з осені, то варто вносити ґрунтові гербіциди в поєднанні зі страховими. Якщо ваші поля достатньо чисті, то працюєте або тільки ґрунтовими або страховими гербіцидами.

Детальніше по кожній культурі

Для ґрунтового захисту кукурудзи застосовуються такі діючі речовини: ацетохлор, пропізохлор, метолахлор, тербутилазин, мезотріон. Одразу хочу наголосити, що для розширення спектру бур’янів необхідно застосовувати бакові суміші діючих речовин.

Саме для ґрунтового внесення під кукурудзу часто в господарствах застосовують ацетохлор або пропізохлор. При цьому потрібно пам’ятати, що ацетохлор, після того як пройшли опади, може викликати в рослин сильну фітотоксичніть. Ефективна дія препарату триває тільки 3-4 тижні.

З переваг — краще працює по сухому ґрунті і більше контролює лободу білу і амброзію полинолисту, порівняно з пропізохлором. На ринку діюча речовина ацетохлор є в таких продуктах: Аценіт (2,0-2,5 л/га), Ацетоган (2,0-3,0 л/га), Трофі (2,0-2,5 л/га), Харнес (1,5-3,0 л/га), Прагмат (1,5-3,0 л/га).

Це найдешевша і доволі ефективна діюча речовина у боротьбі із бур’янами, але, на мою думку, є достатня кількість менш токсичних для рослин діючих речовин. Тому, щоб не боятись дощу і не втрачати врожай від проявів фітотоксичності, варто обмежити застосовування ацетохлору.

Пропізохлор навіть при інтенсивних опадах практично майже не викликає  фітотоксичності. Основна його перевага — тривала дія (норма 2,5 л/га) до 3-х місяців. Краще контролює хрестоцвіті, проте все-одно не повністю. Має добру дію проти злакових, підмаренника чіпкого. Хороший партнер для бакових сумішей. Представлений в наступних продуктах: Пропоніт, Пропазокс, Стівен. Всі вони застосовуються в нормі 2,0-3,0 л/га.

NB: Ефективні такі грунтові схеми: пропізохлор+тербутилазин, S метолахлор+тербутилазин. Крім широкого спектру однорічних злакових та двосім’ядольних бур’янів ми отримуємо підсилення дії на амброзію полинолисту, гірчицю польову, кропиву жалку, лободу білу, гірчаки.

Потрібно пам’ятати, що на легких (слабогумусних) ґрунтах норму ґрунтових гербіцидів необхідно зменшувати.

Всі аграрії добре знають, що  кукурудза має  дуже повільний початковий ріст, тому для сходів бур’янів, що з’являються одночасно зі сходами кукурудзи, створюються сприятливі умови. До фази 2-3 листків кукурудза малочутлива до бур’янів. Від фази розвитку третього і до появи восьмого листків забур’яненість посівів є причиною різкого зниження урожайності. У цей період (20-30 днів) посіви кукурудзи мають бути вільними від бур’янів.

Страхові гербіциди краще застосовувати у фазу 2-4 листків культури, якщо не було ґрунтового гербіциду або сильна забур’яненість. Або пізніше у фазу 7-8 листків, але при цьому не варто  допускати переростання бур’янів, що мають високий ступінь опушення та потужний восковий наліт. У фазу 5-6 листків культури бажано не вносити гербіциди, тому що в кукурудзи закладаються генеративні органи і гербіцидний стрес може знижувати урожайність.

Перелік післясходових гербіцидів дуже широкий, що дає змогу підібрати необхідний продукт у залежності від виду забур’яненості. Я зупинюсь на тих продуктах, з якими працювала і знаю їх особливості.

Майстерпауер (форамсульфурон, 31,5 г/л+йодосульфурон, 1,0 г/л+тієнкарбазон-метил, 10 г/л+ципросульфамід (антидот), 15 г/л) — має «спалюючу» дію щодо вегетативної маси бур’янів, а також ґрунтову дію, що запобігає проростанню останніх протягом усієї вегетації культури. Широке вікно застосування 3-8 листків кукурудзи. Найефективніше застосовувати у фазу 3-4 листки кукурудзи проти молодих, активно вегетуючих бур’янів. Оптимальні фази розвитку бур’янів: однорічні широколисті — 2-6 листків, однорічні злакові — від 1 листка до фази середини кущіння, багаторічні злакові — висота до 10-15 см, осоти — до фази стеблування, березка польова — довжина погонів до 15 см. При оптимальних умовах норма витрати препарату 1,25 л/га. На перерослі бур’яни бажано збільшувати до 1,35-1,5 л/га. Спрацьовував гербіцид завжди добре.

NB: Із власних спостережень можу відмітити, що десь на 6-8 рік застосування почала появлятись резистентність бур’янів. Також спостерігалась досить повільну дія на експресівський соняшник (попередник).

Елюміс (30 г/л нікосульфурон+75 г/л мезотріон) — добре забирає найпроблемніші бур’яни — пирій, щавель кінський, гірчаки, осоти. Норму внесення потрібно визначати залежно від розвитку бур’янів. Фаза 2-4 листки — 1,5 л/га, 6-8 листків — 1,75 л/га. Перерослі бур’яни — 2,0 л/га. У разі масової появи багаторічних злакових і дводольних бур’янів норма використання повинна бути максимальною, тобто 2,0 л/га. Із власних спостережень — працює навіть на 4 пари листків євролайтингового чи експресівського соняшнику  в нормі 1,5 л/га. Мезотріон, одна з діючих речовин препарату, може проявляти післядію, якщо сіяти після кукурудзи озимі зернові. Допомагає оранка або глибоке дискування.

Тітус (нікосульфурон — 500 г/кг, римсульфурон – 250 г/кг ) + Діален (120 г/л дикамба, 344 г/л 2,4–Д диметиламінної солі). Така бакова суміш дешевша, порівняно з вище вказаними препаратами. Добре працює норма внесення Тітус 50 г/га+Діален 0,6 л/га. Варто застосовувати на полях, де поширені коренепаросткові бур’яни. Оптимальна фаза внесення для однорічних бур’янів 2-4 листки, берізки — за довжини 10-15 см, підмаренника — 3-5 кілець, осотів — розетка 6-8 листків. Добре контролює пирій, куряче просо, мишій, щирицю. Фаза застосування у кукурудзи 3-4 листочки.

Пріма (6,25 г/л флорасулам + 452,5 г/л 2–етилгексиловий ефір 2,4–Д)+ Мілагро (40 г/л нікосульфурон). Це бюджетний захист кукурудзи, який застосовують в багатьох господарствах. В даній баковій суміші діючих речовин добре працюють як оригінальні, так і генеричні продукти. Норма внесення Пріма 0,5 л/га+Мілагро 1,0 л/га. Якщо застосовувати генерики, то давати повну норму нікосульфурону 1,25 л/га. Фаза застосування у кукурудзи 3-4 листочки.

На ринку є велика кількість ґрунтових препаратів для захисту посівів сої. Яку компанію-виробника вибрати — вибір за вами. Я наведу приклади ефективних ґрунтових бакових сумішей діючих речовин та коли їх краще застосовувати.

Прометрин + пропізохлор. Крім широкого спектру однорічних злакових та двосім’ядольних бур’янів, ви отримаєте підсилення дії на амброзію полинолисту, гірчицю польову, кропиву жалку, лободу білу, зірочник середній.

Пропізахлор + пендиметалін або кломазон буде контролювати амброзію полинолисту, лободу білу, паслін чорний, підмаренник чіпкий. Кломазон потрібно добавляти на полях, де поширений хвощ польовий.

Метрибузин + прометрин або тербутилазін варто застосовувати при значному засміченні дводольними бур’янами, а для розширення проти злакових бур’янів — бакова суміш з пропізохлором або метолахлором.

Метрибузин + флуфенацет будуть мати підсилену дію проти таких бур’янів як куряче просо, лобода біла, підмаренник чіпкий, фіалка польова, триреберник дірчастий, галінсога дрібноквіткова, паслін чорний.

Метрибузин + кломазон. Бакова суміш буде контролювати підмаренник чіпкий, амброзію полинолисту, лободу білу, осот городній, зірочник середній, тонконіг звичайний, частково хвощ польовий.

Якщо на посівах сої ще немає сходів культури, а місцями вже є досить великі бур’яни, які відновили свою вегетацію з кореневищ, повторно прикріпилися кореневою системою до ґрунту і продовжують рости або вже появилися їх молоді сходи. В такій ситуації до бакових сумішей ґрунтових гербіцидів варто додавати препарати на основі солей гліфосату. При цьому потрібно пам’ятати, що обприскування можна проводити не пізніше, ніж за 3-4 дні до сходів культури, та є доцільним тільки за умов значного забур’янення поля.

NB: Сезон весни 2021 року показав, що потрібно дуже уважно підходити до вибору діючих речовин та їх норм для ґрунтового захисту, адже після сильних дощів, які пройшли в кінці травня, на багатьох посівах появився фітотоксичний вплив.

На фото 1 негативний вплив метрибузину на рослини сої в одному з господарств Івано-Франківської області. Проте відсоток постраждалих рослин невисокий. Поєднання діючих речовин метрибузину (700 г/кг) в нормі 0,4 л/га + прометрину (500 г/л) в нормі 2,0 л/га забезпечило нам чисте поле (фото 2).

Фото 1. Автор фото: Галина Дзяб’як
Фото 2. Автор фото: Галина Дзяб’як

Захист посівів сої післясходово теж непростий. Базовий гербіцид Хармоні контролює широкий спектр бур’янів, але лише на ранніх фазах їх розвитку. Особливо це стосується перерослих лободи білої, пасльону чорного, гірчаків, падалиці соняшнику. В таких випадках потрібно застосовувати бакову суміш Хармоні та препаратів на основі бентазону. В ситуації, коли на полі велика кількість бур’янів і відмічається строкатість за фазами розвитку, добре працює наступна схема: Хармоні 6 г/га+Базагран 1,5 л/га у фазу першого трійчастого листка сої. Орієнтовно через 7 днів ще одне внесення Хармоні 6 г/га+Базагран 1,5 л/га. Така схема допомагає за другим внесенням забрати менші бур’яни, які, як парасолькою були накриті більшими. А також більш лояльна до самої рослинки сої, тому що максимальна норма бентазолу (480 г/л) 3,0 л/га майже завжди спричиняє опіки на листках сої.

Якщо на ваших полях є хвощ польовий, то в бакову суміш потрібно додавати кломазон (480 г/л) в нормі 0,2 л/га. Така норма не забирає хвощ повністю, але дасть можливість сої обігнати його в рості. Період, коли найкраще працювати проти хвощу — фаза викидання листочків-голочок. У цій фазі у бур’яну є вегетативна частина, за яку може «зачепитися» гербіцид і проникнути всередину.

При наявності злакових бур’янів працюємо грамініцидами, зареєстрованими на сою, в нормах, згідно рекомендацій, Найкраще проводити обприскування за наявності 2–3 листків до фази кущення у однорічних і 4-6 листків у багаторічних (при висоті рослин 10-15 см) злакових бур’янів. За таких умов можна застосовувати мінімальні рекомендовані норми витрати препарату. У випадку застосування гербіциду на більш пізніх фазах розвитку бур’янів необхідно збільшити норму витрати.

NB: Я працювала з наступними препаратами: Агіл, Фюзілад Форте, Пантера, Кайман. Всі працюють добре. Це вже вибір за вами, якій компанії-виробнику ви надаєте перевагу.

Як підсумок щодо післясходового захисту сої – не можна допускати переростання бур’янів, тому що в такій ситуації гербіциди можуть не спрацювати.

Гербіцидний захист соняшника буде залежати від того, який вид даної культури ми обрали для вирощування: класичний гібрид чи стійкий до імідазолінів та трибенурон-метилу.

Технологія захисту класичного соняшника складається з ґрунтового і післясходового внесень.

Для ґрунтового захисту соняшнику застосовуються наступні діючі речовини: прометрин, пендаметалін, ацетохлор, пропізохлор, метолахлор тербутилазин та інші і їх комбінації.

Потрібно створювати бакові суміші діючих речовин для боротьби з ширшим спектром бур’янів:

  • Прометрин (500 г/л) 1,5-2,0 л/га+ацетохлор (900 г/л) 1,5-1,8 л/га.
  • Прометрин (500 г/л) 1,5-2,0 л/га+пропізохлор (720 г/л) 1,5-2,0 л/га.

Є ряд гербіцидів, які вже мають в своєму складі дві діючих речовини:

  • Примекстра TZ Голд (Преміум Голд) – S-метолахлор, 312,5 г/л+Тербутилазин, 187,5 г/л.
  • Оскар Преміум – Пропізохлор, 450 г/л+Тербутилазин, 215 г/л.
  • Фоліо – пропізохлор, 580 г/л+ флурохлорідон, 200 г/л.
  • Акріс (2,5-3л/га) –  Диметенамід-П, 280 г/л +  Тербутилазин, 250 г/л.

При використанні вище вказаних продуктів, якщо внесення проведено з дотриманням рекомендацій виробника, практично завжди ми отримує чисті посіви.

Проте пам’ятаємо, що ацетохлор, а при сильних зливних дощах і пропізохлор, можуть викликати фітотоксичніть рослин соняшнику. В умовах весни 2021 року після зливних дощів в кінці травня, соняшник, під який був внесений ацетохлор, в багатьох господарствах на разі знаходиться в сильному стресі.

На фото 3, 4 вплив ацетохлору на соняшник в одному з господарств Івано-Франківської області. І в такому випадку в сильному стресі кожна рослинка.

Фото 3. Автор фото: Галина Дзябяк
Фото 4. Автор фото: Галина Дзябяк

NB: Отже, на ринку є достатня кількість ефективних ґрунтових гербіцидів. Вибір компанії-виробника за вами. Єдина пересторога, якщо ви знаходитесь в зоні, де зливні дощі є нормою, варто відмовитись від внесення ацетохлору на соняшник. Прометрин + пропізохлор, на мій погляд, на разі є найефективнішим поєднанням для ґрунтового захисту соняшнику.

В господарствах у структурі посіву намагаються вибирати малозабур’янені поля під традиційний соняшник, щоб ґрунтові гербіциди втримали ріст бур’янів до моменту, коли зімкнуться рядки. І тільки у випадках, коли бур’яни з різних причин спричиняють конкуренцію соняшнику на початкових фазах розвитку варто застосовувати страхові гербіциди. При виборі страхового гербіциду на соняшник завжди треба балансувати між ефективністю гербіциду і можливим фітотоксичним впливом на культуру. Але при цьому ми все-одно більше робимо прив’язку до чутливої фази бур’яну.

Минулого року на ринку появився новий гербіцид Геліантекс, який працює проти таких бур’янів як амброзія полинолиста, лобода біла, нетреба звичайна, пригнічує паслін, хрестоцвіті. Норма внесення 45 мг/га+прилипач. Оптимальна фаза соняшнику – 6-8 листків. Фітотоксичність проявляється у вигляді гофрованих листків, s-подібних вигинів стебла, висвітлені прожилки на листках. Через 2-3 тижні симптоматика має пройти. На ділянках, де вносився Геліантекс компанія-виробник не рекомендується вносити рістрегулятори. Поки що мало досвіду застосування даного гербіциду, тому давати рекомендації складно.

Якщо в посівах соняшнику є злакові бур’яни чи падалиця зернових культур, то працюємо зареєстрованими на культуру грамініцидами, прив’язуючись до оптимальної фази розвитку бур’янів.

Більш простіша в плані гербіцидного захисту технологія вирощування соняшнику, стійкого до трибенурон-метилу. Її ще називають технологія Сумо, Гранстарівська чи Експресівська. У фазу від 2 до 8 листків культури вносимо гербіцид Гранстар чи Експрес (трибенурон-метил, 750 г/кг) в нормі 30-50 г/га. Максимальна норма застосовується, якщо сильна забур’яненість і перерослі бур’яни. Обов’язково додаємо прилипач. Якщо виникає потреба, то працюємо ще грамініцидами. Для забезпечення максимальної селективності щодо культури не рекомендується змішувати Гранстар, Експрес чи аналоги з грамініцидами. Вносимо з розривом не менше 7 днів. На полях з високою забур’яненістю вибір на користь соняшнику, стійкого до трибенурон-метилу, є простим і ефективним рішенням.

Технологія захисту культур від бур’янів буде ефективною тоді, коли застосовується індивідуальний підхід до кожного поля. Обстежуйте свої посіви перед кожним застосування, щоб правильно підібрати гербіцид, зробити, при потребі, бакову суміш, визначитись з нормою та термінами застосування. Такий підхід дозволить вам мати не тільки чисті посіви, а й зберегти майбутній урожай.

Галина ДЗЯБ’ЯК, експерт з агроконсалтингу

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram