Чи перспективні європейські аграрні виставки для українських фермерів та виробників техніки

Через повномасштабну війну, яку на українській території розв’язала росія, аграрії України цьогоріч дуже обмежені в участі у галузевих заходах. В Україні, зрозуміло, їх не проводять, з виїздом за кордон також складно. Та і європейські виставки не завжди мають що запропонувати українському агросектору через різницю у самих форматах агробізнесу. Принаймні, так було раніше.

Побувавши на виставці Agro Show (23-25 ​​вересня) у польському місті Беднари неподалік Познані, ми побачили, що ситуація змінюється. Ще кілька років тому ця виставка, як і більшість локальних галузевих заходів у країнах ЄС, була нецікавою українському аграрію. Демонстрована там техніка зазвичай відповідала форматам місцевого фермерства, яке суттєво менше за масштабами від українського. Якщо розмір середнього господарства у країнах ЄС вимірюється десятками гектарів, то українського — сотнями. Це абсолютно різні підходи до господарювання, відповідно і до вибору техніки. Велика ж техніка, якщо і була представлена, то скоріше як одиничні моделі для привернення уваги, аніж повноцінна тенденція. 

Проте цьогоріч в експозиції Agro Show пропорція змінилася. Чимало компаній привезли з собою великогабаритну техніку та високопродуктивні машини, які можуть зацікавити українських сільгоспвиробників. На території колишнього військового аеропорту площею 120 гектарів розташувались близько 700 експонентів.

Agro Show вважається однією з найбільших аграрних виставок Європи й найбільшим таким заходом просто неба. Її організовує Польська торгова палата сільськогосподарських машин і обладнання вже понад 20 років з 1999 року. Спочатку це була виставка суто сільськогосподарської техніки та обладнання, згодом спеціалізація представлених компаній поступово розширювалася. Цьогоріч до експонентів приєдналися також виробники добрив, насіння, засобів захисту рослин та інших дотичних до сільського господарства сфер.

Цього року за три дні виставку відвідала понад 71 тисяча людей. Було дуже велике представництво іноземних експонентів 99 компаній з-за меж Польщі. Були й компанії з України. Ми всі знаємо, що там йде війна, що українці, в тому числі українські фермери, борються за незалежність. Ми всі намагаємося їм допомогти. І ми розуміємо, що їм потрібна не тільки зброя. Цього року ми підготували окремий національний стенд України. Він викликав великий інтерес у відвідувачів, розповіли організатори, підсумовуючи Agro Show-2022.

З тезою про велику зацікавленість українськими компаніями складно не погодитись. На усіх стендах під блакитно-жовтим стягом усі три дні було людно і активно. Зокрема, на українському національному стенді ми побачили “БілоцерківМАЗ”, “Дубовицький завод сільгосптехніки”, “Харківський завод зерноочисного обладнання”, “Львівагромашпроект”, завод “Ремсинтез”.

Був також виробник сільгосптехніки Egritech, який представив свою ТОПову модель перевантажувального бункера–накопичувача BNP-30. Завод Agrokalina презентував ротаційну борону Antoks і сівалку “KASI”. “ВК Технополь” — серед іншого, ротаційну борону, подрібнювачі, штригельну борону Volta та агрегат для внесення рідких добрив Yukon. До слова, за підсумками виставки у компанії зазначили, що саме Volta та Yukon були найпопулярнішими експонатами на їхньому стенді, що, на думку “ВК Технополь” свідчить про зацікавленість європейського ринку ресурсо-вологозберігальними технологіями та запровадженням мінімізації використання азоту.

Значну увагу привертав і стенд українського Заводу Кобзаренка, де були комплектуючі та запчастини й техніка різного функціоналу:

  • перевантажувальний бункер-накопичувач ПБН-30;
  • універсальний зсувний напівпричеп ТЗП-39 Атлант з гноєрозкидачем;
  • самозавантажувальний причеп тюковіз ПТ-18 для круглих рулонів;
  • мобільний розвантажувач/завантажувач вагонів РВМ-180;
  • перевантажувальний бункер БНП-3 для завантаження вагонів;
  • зернопакувальна машина ЗПМ-180;
  • зернорозпакувальна машина ЗРМ-180;
  • візок для транспортування жаток ПЖ-9.

І увага та зацікавленість українським виробником дала неабиякі результати — компанії вдалось продати майже всю продемонстровану техніку. 

Успішна виставка — це повертатися з пустими руками. До нас повернувся тільки тюковоз, а вся інша техніка з нашого стенда після виставки поїхала вже до фермерів. Це свідчення того, що визнання українського продукту підтверджується не тільки словами, а й ділом, — прокоментував директор заводу Дмитро Кобзаренко.

Співорганізаторами українського стенда на Agro Show разом з Польською торговою палатою сільськогосподарських машин та обладнання були Федерація роботодавців України та асоціація “Украгромаш”.Загалом Україну представила 21 компанія.

По завершенні виставки, організатори зазначили, що цьогорічна подія виправдала очікування і втілила ідею, яку у неї закладали з самого початку: створити платформу, на якій відбуваються прямі зустрічі, контакти, переговори та обмін думками. Таке місце має не лише суто економічний та маркетинговий вимір, а й дає синергетичний ефект і поштовх для розвитку всієї галузі.

Серед цьогорічних відвідувачів ми побачили багато молоді. Це надихає і дає піднесення. Зацікавленість молоді означає, що юні хлопці й дівчата прагнуть пов’язати своє майбутнє з селом і більше не хочуть тікати звідти. Нехай так і залишається, — підсумували у Польській торговій палаті сільгоспмашин і обладнання.

Ми сподіваємося і віримо, що завдяки Збройним Силам України вже скоро українська аграрна галузь повернеться до звичного режиму роботи: з виставками, конференціями, демонстраціями й активним залученням української молоді у сільське господарство. Цьогоріч ми всі переконалися у здатності наших аграріїв ефективно працювати в екстремальних умовах. Галузь — і сільгоспвиробники, і продуценти техніки, і агрохімічні підприємства — продовжують працювати над забезпеченням продовольчої безпеки України та світу. І попри надскладні умови відкриті до нових технологій, нових ринків і можливостей. Це неодноразово відзначали й учасники цьогорічного Agro Show, і відвідувачі українського національного стенда з різних європейських країн.

Наталя КУЗЬО

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram