Було б неправильно думати, що великі господарства не рахують кошти на вирощування рослин. Не були б вони такі потужні, якби безконтрольно викидали на це гроші. Особливим чином це стосується внесення добрив, які займають чи не найбільшу частку у витратах на вирощування. Нині багато успішних агровиробників використовують диференційоване внесення добрив і отримують від цього зиск. Хтось намагається взятися за все одразу, а хтось впродовж багатьох років поступово вводить у технологію елементи точного землеробства. Але тут є певні кроки, які потрібні для успішного впровадження технології.

Перший крок: дослідити ґрунти

Можна купити сучасний розподільник для диференційованого підживлення, але не вміти ним ефективно користуватись. Аби уникнути цієї помилки, передусім радимо провести ретельний аналіз ґрунтів. Адже кожен аграрій знає, що є ділянки, де все наче здається в нормі, але врожаю ця земля не дає.

Причини можуть бути різними. Глинистий ґрунт краще утримує вологу, а піщаний — ні. Низинні ж місця навпаки — мають тієї вологи стільки, що рослини щороку підмокають і не показують хороших врожаїв.

Та більш детальний результат покаже аналіз ґрунту. Так, це справа не дешева, але без цього важко рухатися далі. Точність аналізу залежатиме від обраної лабораторії — і до вибору партнера слід підходити досить прискіпливо. Бо зазвичай такі установи не лише розповідають вам про проблеми хімічного складу на полі, а ще й дають рекомендації, як ними впоратися.

Окрім цього на результати впливатиме і те, за якою схемою проходить відбір зразків ґрунту.

NB: Якщо зекономити гроші й провести аналіз за 20 чи 10 гектарною сіткою, то отримаєте результат як середню температуру по лікарні. Тому більш доцільно проводити аналіз за одногектарною сіткою.

Деякі господарства, навіть агрохолдинги, вважають за доцільне використовувати цей вартісний крок лише в крайніх випадках. Відбір через гектар проводять не по всіх полях, а лише на певній ділянці, де інші методи аналізу не дозволяють зрозуміти причини неврожаїв.

Другий крок: карти

Зрештою, не можна назвати цей крок другим. Бо має він іти в парі з попереднім. Або навіть передувати ньому. Так господарство повинно зібрати карти врожайності за допомогою датчиків на своїй збиральній техніці. Слід точно визначити карти своїх угідь, аби занести ці дані в комп’ютер. Також необхідно провести знімки з індексом NDVI чи то за допомогою супутників, чи то за допомогою безпілотників. Кому як зручніше.

Ще краще, коли карти накопичуються впродовж кількох років. Тоді легше побачити, що на полях насправді дуже багато різних ділянок із відмінними характеристиками. Що цікаво, ці зони неоднорідності повторюються з року в рік. У межах одного полях неоднорідних ділянок може бути кілька. Усе це вихідні дані для майбутніх карт завдань для застосування диференційованого внесення добрив.

Третій крок: вибір техніки

На ринку сьогодні є чимало різноманітних розподільників добрив. До вибору варто підходити системно і рахувати інвестиції не тільки з погляду «тут і зараз», а розраховувати витрати у перспективі років. Є приклади, зокрема нещодавно Юрій Лисак, головний агроном агрохолдингу “Агро-Регіон”, в одному з інтерв’ю заявив, що тільки після першого року диференційного внесення добрив розумним розподільником Amazone зміг зекономити добрив на суму 40 доларів з гектара. А помножте цю цифру на тисячу гектарів, чи на дві?

Сьогодні технологічне оснащення техніки дозволяє досягти максимально ефективного внесення кожної гранули добрив. Зокрема, у розподільниках Amazone є модуль програмного забезпечення GPS-Maps, який дає змогу просто обробляти аплікаційні карти у форматі shape.

Розподільники Amazone відрізняються інтегрованою системою межового розподілу AutoTS та автоматичним додатковим включенням GPS-Switch, що дає змогу отримати дуже точні результати розподілу мінеральних добрив на полі.

Техніка має безліч інновативних рішень. Так, система зважування ProfisPro забезпечує постійну адаптацію норм внесення. Свої переваги ProfisPro демонструє вже під час завантаження разом із системою інтелектуального керування заповненням. Без використання зовнішніх вагових систем вона у будь-який час надає точну інформацію про стан завантаження та може попереджати про заповнення до запрограмованого рівня, якщо стоїть завдання допрацювати тільки певну частину поля.

Четвертий крок: оптимізація підживлення

В Україні є уже численні господарства, які спробували диференційоване внесення добрив і уже зараз говорять про збільшення загального врожаю.
Точне внесення добрив дозволяє рівномірно розподілити поживні речовини по полю — без перекриттів, без прогалин, з урахуванням усіх потреб поля та сільськогосподарських культур. Карти завдань та карти полів при цьому не дозволять техніці зайве добриво викинути за межі поля.

Хибним було б вважати, що диференційоване внесення добрив допомагає просто заощаджувати гроші. Адже, якщо керуватися даними з полів, то може виявитися, що десь ми вносимо менше дешевого калію, але зате застосовуємо більше дорогих фосфорних добрив.

Мова йде також і про оптимізацію використання добрив, яка у підсумку позначається на більшій врожайності, а отже і рентабельності. У разі застосування технологій, які пропонує Amazone, усі ділянки поля отримують необхідну кількість підживлення — не більше і не менше. На ділянках з меншим виносом поживних елементів не відбувається перевитрати добрив.

Ростислав Панічев

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram