Проростання пшениці явище не тільки неприємне, а й небезпечне. Воно не лише викликає різке зниження якості зерна, що в свою чергу втрачає корисні властивості, а й стає небезпечним для тварин, адже може містити мікотоксин. Тим більше його не можна використовувати як насіннєвий матеріал.

 

Проростання є природним процесом, і одним із перших його проявів є синтез β-амілази, який стимулюється гібербелінами (гормонами росту). Спочатку це відбувається в ембріоні, а пізніше в алейроновому шарі. З алейронового шару ферменти секретуються в ендосперм, де вони ініціюють розкладання крохмалю. Цей процес може активуватись за рахунок дії кількох інших ферментів, синтезованих при проростанні, наприклад бета-глюканазу, бета-ксиланази, який руйнує клітинні стінки і тим самим полегшує проникнення β-амілази в ендосперм. Це все невидимі зміни, які відбуваються всередині гранульоми і пов’язані з синтезом або активністю гормонів і зміною ферментів, які беруть участь у розвитку і дозріванні зерна для проростання. Лише на наступному етапі з’являються паростки, а пізніше перший лист і зародкові коріння.


NB: Процес проростання не повинен починатися передчасно. Тому корисність зерна перевіряється активністю бета-амілази на основі числа Хагберга, яке вказує на те, наскільки запущений невидимий процес проростання. Мінімальний коефіцієнт для продовольчої пшениці становить  220 с, для жита — 120 с. Якщо норми будуть вищими, зерно не можна споживати. Таке зерно також непридатне для посіву, оскільки воно втрачає здатність до сходів, його не слід використовувати у кормах свиней, оскільки процес росту зазвичай супроводжується розвитком грибків, що формують міцелій.

Проростання колоса Фото ©Farmer.pl

До проростання схильні незахищені форми (жито, пшениця, тритікале), які чутливіші, ніж овес, ячмінь.

NB: Проростання пов’язане з тривалим періодом застою зерна. Легше проростають зимові форми, ніж весняні, особливо ранні сорти, які простоюють в полі досить довго.

У випадку з пшеницею великий вплив на схильність до проростання має будова колоса, особливо, що стосується доступу дощової води до насіння та його здатність до просихання.


Похилий колос із щільним покриттям може значно обмежити доступ води до зерна. Колосся з щільним остям зберігають воду довше і повільно просихають. Однак, незалежно від генетичних властивостей, природні умови відіграють вирішальну роль.

NB: Вплив азоту є найбільшим, оскільки надмірна концентрація азоту сприяє виробленню β-амілази та збільшенню її активності.

Однак, пшениця має свої потреби в живленні, а вирощування зернових з вищим вмістом білка автоматично пов’язане з підвищеним ризиком проростання зерен, тому слід вибирати ті сорти, які стійкіші до цих умов. Крім того, як завжди в рослинництві, важлива погода. Якщо під час жнив спостерігаються часті та сильні дощі, то зерно починає проростати. Висока температура і стійка вологість призводять до біохімічних змін у зрілому зерні.

Підготувала Ірина Шевчук, за матеріалами Farmer.pl