Врожайність сої в Україні, незважаючи на сприятливі ґрунтово-кліматичні умови, значно менша ніж у розвинутих країнах світу. Одним із факторів, який негативно впливає на врожайність цієї культури, є бур’яни. Втрати врожаю в результаті шкідливості бур’янів можуть становити від 30 до 50%.

 

Соя — слабкий конкурент

Найбільш поширеними та шкідливими у посівах сої є пізні ярі види такі як щириця звичайна, куряче просо, мишій сизий.

NB: У посівах сої поширені такі види бур’янів: види щириць, гірчиця польова, підмаренник чіпкий, чистець однорічний, види гірчаків, види осотів, талабан польовий, фіалка польова, ромашка непахуча, жабрій звичайний, паслін чорний, грицики звичайні, березка польова, галінсога дрібноквіткова, злинка канадська, портулак городній, пирій повзучий, нетреба звичайна та багато інших. Останніми роками у посівах культури відмічається шкідливість й амброзії полинолистої.

Крім того, більшість видів дводольних бур’янів (лобода біла, талабан польовий, редька дика, грицики, осот польовий тощо), маючи більш потужну стрижневу кореневу систему та надзвичайно високу природну стійкість до несприятливих умов середовища, надто швидко стають домінантами в екосистемі, поглинаючи значну частину світла, вологи і поживних речовин. Така конкуренція на початкових фазах розвитку культури є вкрай небезпечною.

NB: Через біологічні особливості соя проявляє слабку конкурентоспроможність до впливу бур’янів на етапах розвитку від сходів до гілкування (40-50 днів), а саме: неглибоке проникнення коренів, низька висота рослин, слабке затінення поверхні ґрунту і повільний ріст на початку вегетації. Критичним періодом для контролю бур’янів є етап з 1 по 3  справжній листок культури.

Найбільш ефективний захист — гербіциди

Контроль бур’янів у посівах сої створює умови, за яких на початкових етапах розвитку культури конкуренція з ними відсутня через максимальну доступність для культури сонячної енергії (відсутність затінення, що спричиняють бур’яни), крім того, зберігає доступну для культури вологу, елементи живлення (азот, фосфор, калій) у доступних формах тощо.

NB: Контроль бур’янів у посівах сої необхідно планувати ще під час вирощування попередників, які чергуються із соєю у сівозміні. Таким чином, обмеження чисельності бур’янів у посівах сої бажано починати на етапах після збирання попередника і підготовки ґрунту під посів культури.

Загалом для контролю сегетальної рослинності у посівах сої здійснюють внесення ґрунтових та післясходових гербіцидів. Для знищення різних біологічних груп бур’янів посіви сої обприскують гербіцидами рекомендованими «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Норми їх внесення і способи застосування відрізняються і залежать від ґрунтово-кліматичних особливостей регіону, структури забур’яненості посівів сої.

Перевага у захисті — за гербіцидами ґрунтової дії

Ґрунтові гербіциди завдяки своїм властивостям і механізму дії мають низку переваг, зокрема, проявляють тривалу захисну дію, яка нерідко поширюється на весь вегетаційний період культури.

NB: Фітотоксична дія ґрунтових гербіцидів меншою мірою залежить від погодних умов. Під час їх застосування опади тільки сприяють ефективній дії, забезпечуючи більш рівномірне розподілення препарату. При цьому технічна ефективність ґрунтових препаратів, які перебувають у сухому шарі ґрунту, залишається невисокою. Вітер менше впливає на технічну ефективність препаратів тому, що для обприскування використовують розпилювачі з великими вихідними отворами для утворення крупних крапель, які менше зносяться вітром. Важливо відмітити, що заходи з обприскування цими препаратами можливо суміщати з іншими сільськогосподарськими заходами, наприклад з посівом, культивацією, боронуванням.

Ґрунтові гербіциди застосовують шляхом обприскування ґрунту до сівби, під час та навіть після неї, але до сходів культури, здебільшого у такі способи:

  • обприскують поверхню ґрунту або розсіюють на ній гранули, які під дією опадів проникають у ґрунтові шари;
  • вносять ґрунтові препарати на поверхню ґрунту з наступним зароблянням препаратів у ґрунтові шари ґрунтообробними знаряддями;
  • вносять препарати у ґрунт на певну глибину у вигляді горизонтального екрану.

Ігор Сторчоус,
канд. с.-г. наук