На посівах озимих культур почали розмножуватися личинки хлібного туруна старших віків, які пошкодили в осередках до 18% рослин. Мова йде, здебільшого, про посіви на стернових попередниках. Водночас після потепління у посівах озимих та сходах ярих зернових колосових культур у південних областях виявлені хлібні блішки, п’явиці, злакові попелиці, цикадки пошкодили 2-10% рослин. Епідеміологи радять при граничній популяції комах обробити посіви дозволеними до використання інсектицидами.

Також в теплі сонячні дні на полях спостерігається вихід клопа шкідливої черепашки на поверхню листяної підстилки. В окремих областях комахи розпочали переселення на посіви озимої пшениці. Зокрема близько 5% шкідників вже зафіксовані на прикрайових смугах посівів. Очікується, що масовий переліт клопів з місць зимівлі у посіви відбуватиметься за середньодобової температури 16-17°С і вище протягом 3-4 днів.

Що стосується ураження посівів озимих зернових хворобами, то в межах 1-10°С помічено поширення борошнистої роси, септоріозу, гельмінтоспоріозу, кореневих гнилей, подекуди бурої листкової іржі  та іншими хворобами. Вирішити проблему можна застосувавши на посівах фунгіциди. Однак спочатку слід обстежити посіви і приймати рішення щодо кожного поля окремо. Вибір препаратів треба робити з огляду на спектр захисної дії їх та домінуючу хворобу.

У південних областях сходи гороху заселяють бульбочкові довгоносики, які пошкодили до 3% рослин. Для їхньої профілактики посіви радять обробляти інсектицидами.

На посівах озимого ріпаку розмножуються жуки стеблового прихованохоботника, ріпакового квіткоїда, хрестоцвіті блішки, подекуди оленка волохата. На 5-25% обстежених площ рослини хворіють на пероноспороз, альтернаріоз, фомоз, бактеріоз коренів за ураження 2-10%.