На ефективність і прибутковість агросфери з кожним роком все більше впливає клімат, який стає більш спекотним і посушливим та впливає на родючість ґрунту. Провівши дослідження та змоделювавши вплив клімату на врожайність, вчені прийшли до висновку, що негативні кліматичні тенденції в Україні з часом тільки посиляться. Про це розповів старший економіст проекту «Підтримка реформ в сільському господарстві та земельних відносинах в Україні» Київської школи економіки Олег Нів’євський.
За його словами вже зараз помітно, що посушливі зони активно просуваються з півдня на північ країни. Зокрема за останні 85 років суттєво зменшився індекс зволоженості, а температурна динаміка підвищилася. Таким чином майже половина українських орних земель знаходяться в посушливій зоні.
— Експерти ФАО і Світового банку виявили, що через вимивання ґрунту наша країна втрачає 500 млн т землі щорічно. Таким чином, чорноземів вистачить лише на … 75 років. Якщо підрахувати витрати вимивання ґрунтів в грошовому еквіваленті, то ця цифра досягне $ 5 млрд. У той же час аграрний сектор приносить ВВП $ 10 млрд. Таким чином, це ВВП ми виробляємо за рахунок втрати родючості унікальних чорноземів, — заявив експерт.
Сповільнити динаміку може усвідомлене агровиробництво, яке передбачає збереження ґрунтів, а також розвиток агрострахування, яке допоможе майбутнім власникам землі навчитися мінімізувати ризики, пов’язані зі зміною клімату в Україні.