Підвищення температури, зливи, рослини, добре підживлені азотом, загустілі поля є ідеальними умовами для розвитку борошнистої роси в зернових і травах. На деяких посівах на більш сприйнятливих сортах цей збудник розвивається динамічно.

NB: У західних, подекуди південних та центральних областях за випадання опадів у посівах озимих і ярих зернових культур відмічено наростання розвитку борошнистої роси, септоріозу, бурої листкової іржі, гельмінтоспоріозу, сітчастої, смугастої та темно-бурої плямистостей, якими охоплено 2-20% рослин на 14-75% обстежених площ. Осередково у загущених посівах Київської області борошнистою росою охоплено до 35% рослин озимої пшениці в слабкому ступені, — зазначають у Держпродспоживслужбі.

Якщо у квітні погода не була сприятливою для розвитку цього гриба, головним чином через низькі температури. Однак ситуація змінюється. І вже на пагонах починають з’являтись білосніжні плями борошнистої роси, що свідчить про те, що вони є свіжими інфекціями. Цей наліт складається з міцелію та конідій гриба. Вони будуть поширюватися і вражати інші органи рослини.

Фото Farmer.pl

За сприятливих умов симптоми незабаром також з’являться на верхніх листках. Сильно заражене листя передчасно сохне. У деяких сортів у місцях ураження тканини швидко жовтіють, а потім стають коричневими, що пов’язано із захисною реакцією рослини.
Згодом цвітіння борошнистої роси стає ворсистим і темніє — це означає, що грибниця старіє.

Як оцінити загрозу?

На посівах слід проводити детальні перевірки. В першу чергу проблема з борошнистою росою з’явиться на перевантажених азотом та ущільнених полях, де підвищена вологість, та на полях, де зернові культури домінують у структурі посівів. Ми також помітимо швидший розвиток хвороби в менш повітряних та захищених місцях. Спостереження за посівами слід проводити в кількох локаціях. Ми аналізуємо від 100 до 150 листків і даємо результат як відсоток зараженої площі листя.

Подальший розвиток борошнистої роси значною мірою залежатиме від погодних умов.

NB: Наукові дослідження показують, що в діапазоні температур 10-20 ° C розвиток хвороби займає близько 5-7 днів. Однак при оптимальній температурі 20-22 ° С розвиток збудника дуже динамічний і триває лише 3-4 дні.

Орієнтовні пороги шкідливості

На цьому етапі нам слід починати обприскування, коли принаймні у 10% рослин проявляються перші симптоми хвороби. З іншого боку, коли перші симптоми хвороби вже є на прапорцевому листі. Найближчим часом умови (помірні температури та зливи) сприятимуть розвитку хвороб листя.

Як боротися з борошнистою росою?

Небагато препаратів, які мають високу ефективність проти цієї хвороби. Тим більше, що часто препарати мають мало шансів потрапити на нижнє листя через густоту та щільність посівів. У разі сильного ураження борошнистою росою варто додати або вибрати препарати, що містять речовини, ефективні проти хвороби. Добре, якщо суміш на цьому етапі міститиме принаймні такі д.р.: фенпропідин, фенпропіморф, спіроксамін або цифлуфенамід.

Валентина КРАВЕЦЬ, за матеріалами Farmer.pl

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram