Бізнес вважає 10% збір на імпортні валютні операції податком на інвестиції в Українуу

Бізнес має побоювання, що країни-імпортери продукції до України можуть розцінити запровадження 10-відсоткового податку на купівлю валюти для здійснення імпортних операцій як додаткове оподаткування імпорту. Про це заначили у Європейській бізнес асоціації (ЄБА).

Йдеться про інформацію щодо розробки концепції запровадження в Україні податку у розмірі 10% на купівлю валюти для здійснення імпортних операцій, яка нещодавно з’явилася в медіа. Бізнес-спільнота занепокоєна, що країни, які надали українським товарам режим найбільшого сприяння та скасували мита, можуть сприйняти цю норму дискримінаційною щодо їхніх товарів та послуг.

Так, відповідно до Регламенту Європейського Парламенту та Ради про тимчасові заходи з лібералізації торгівлі, Україна має утриматись від застосовування нових імпортних мит або будь-яких інших платежів щодо імпорту, нових кількісних обмежень або еквівалентних заходів, дискримінаційних адміністративних заходів. У зв’язку із зазначеним, у ЄБА вважають, що впровадження такого заходу потребує попередніх переговорів з ЄС та Світовою організацією торгівлі.

Читайте також: В ОП обговорюють нову податкову реформу «10–10–10»: в чому суть

Експерти зазначили, що додатковий податок також неминуче відобразиться на цінах для кінцевого споживача. Після його запровадження подорожчають у тому числі соціально значущі і життєво необхідні товарию, наприклад, лікарські засоби і медичні вироби. Є ризик і зростання інфляції через збільшення вартості продуктового кошику. Як наслідок, для підтримки платоспроможності громадян може виникнути потреба у застосовуванні компенсаторних заходів.

— Більше того, на сьогодні деякі компанії змушені імпортувати власну продукцію (або ж деякі компоненти, складові для виготовлення продукції) в Україну. Тому зовнішньоекономічна діяльність для таких компаній є значним або навіть єдиним джерелом підтримки їхньої операційної діяльності. Заходи із запровадження додаткового податку на купівлю валютних коштів потенційно можуть призвести до ситуації, коли економічно невигідно буде повертати валютну виручку в Україну. Країна на цьому може ще більше втратити, ніж отримати додатковий ресурс, — прокоментували фахівці ЄБА.

Занепокоєння у бізнесу викликає і те, що додаткове оподаткування валютних операцій може призвести до збільшення тиску виключно на «білий» бізнес. Тіньовий же сектор економіки, який працює з готівковими валютними коштами або за іншими «схемами» розрахунків, залишиться в конкурентній перевазі

— Очевидно, що Україна потребує інвестицій у воєнний час, — зазначили у ЄБА, — але запровадження додаткового оподаткування для підприємств виглядає як податок на інвестиції в Україну. Так, за повідомленням компаній-членів Асоціації, здорожчання вартості капітальних інвестицій по тих проєктах, які уже почались, може призвести до їх зупинення. Також це вплине на виконання двосторонніх умов по угодам щодо захисту інвестицій із рядом країн, оскільки такі обмеження можуть порушувати такі угоди.

Європейська Бізнес Асоціація звернулася до урядовців, парламентарів та Нацбанку із закликом перед прийняттям рішення все ж повноцінно оцінити ризики від впровадження цього податку. У разі необхідності, спільнота пропонує провести широке обговорення за участі бізнесу, де компанії зможуть озвучити всі можливі наслідки та ефекти для бізнесу.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram