Бізнес погіршив оцінку податкового режиму в Україні у воєнний час

Єдиний податок 4 група
Редакція GrowHow.in.ua   2022-12-28
Бізнес погіршив оцінку податкового режиму в Україні у воєнний час. Як повідомили GrowHow у Європейській бізнес асоціації (ЄБА), про це свідчить нова хвиля опитування «Податковий індекс» за 2022 рік, яку ЄБА провела разом з EY в Україні.

Учасники опитування погіршили інтегральне значення індексу до 2,97 балів з 5-ти можливих. Нагадаємо, що у 2021 році показник індексу склав 3,01 балів, опинившись у нейтральній площині вперше за десятилітню історію дослідження.

Найнижчу оцінку серед складників індексу отримав фактор адміністрування податків і підготовки податкової звітності — 2,74 балів. Так, 41% респондентів оцінюють цю процедуру задовільно, тоді як 39% вважають її обтяжливою (8% — дуже обтяжливою), 20% — легкою. Найбільше респонденти скаржаться на кількість часу, який вони витрачають на підготовку податкової звітності та сплату податків.

Якість податкового законодавства отримала дещо вищу загальну оцінку, ніж минулого року — 2,86 балів. 40% респондентів оцінили якість податкового законодавства задовільно, а 26% — позитивно. Дещо зросла кількість незадоволених респондентів — з 30% до 34%.

NB: Майже незмінним залишилось співвідношення респондентів із позитивним та негативним сприйняттям якості обслуговування податковими органам: позитивно — 35%, задовільно — 39%, 26% — незадовільно.

За відгуками 43% опитаних, з початку повномасштабного вторгнення їм було легко сконтактувати з податковою службою. Водночас 18% повідомили про труднощі в комунікації, а 40% оцінили її задовільно.

— Хоча вкотре фактор оцінки фіскального тиску перебуває у нейтральній площині — 3,24 бали, цьогоріч респонденти повідомили про певне посилення фіскального тиску порівняно з минулим роком. Так, кількість респондентів, що не відчули жодних проявів тиску по відношенню до своєї компанії суттєво знизилась — лише 4% респондентів відзначили відсутність тиску (у 2021 році таких було 36%), — розповіли у ЄБА.

Серед проявів фіскального тиску бізнес виділив необґрунтовані трактування податкового законодавства контролюючими органами. А також необґрунтовані інформаційні запити та блокування податкових накладних.

Задовільно оцінили вирішення питань тільки 7% бізнесів, що звертались з запитами до податкових органів. Ще у 75% питання були вирішені частково, а у 18% — не вирішені взагалі.

— Бізнес, який наразі має обмежені можливості виконання податкових обов’язків через воєнні дії, потребує більше розуміння з боку податкових органів. На оцінки компаній суттєво вплинули блокування податкових накладних, необґрунтовані інформаційні запити та витребування документів, — зазначила Наталія Артемчук, менеджерка Податкового та Митного комітетів ЄБА. — Формальний підхід податківців до розгляду скарг бізнесу призвів до необхідності звернення до суду значної кількості компаній. У такий складний час як зараз важливо забезпечити продовження роботи бізнесу. Отже потрібна більша гнучкість податкових органів, реальний погляд на умови воєнного часу, лібералізація податкового адміністрування та вимог до працюючого бізнесу.

Доволі стримано бізнес оцінив своєчасність, повноту та ефективність змін у податковому регулюванні відповідно до викликів воєнного часу. Так, 49% вважають зміни несвоєчасними, недостатніми та неефективними. 33% вважають реагування на виклики воєнного часу задовільним. Тільки 18% вважають їх своєчасними, повними та дієвими.

Серед пропозицій бізнесу щодо змін у податковій та суміжних площинах для полегшення роботи компаній згадувались:

  • уточнення правил, які недвозначно звільняли б від штрафів за порушення, допущені у період дії воєнного стану;
  • спрощення реєстрації податкових накладних;
  • зведення до мінімуму кількості запитів та перевірок;
  • зменшення обмежень щодо використання власних валютних коштів;
  • спрощення правил перетину кордону співробітниками працюючих бізнесів.

Виконавча директорка ЄБА Анна Дерев’янко зазначила, що першочергова задача бізнесу — продовжувати свою діяльність, незважаючи на складні обставини.

— Робочі місця, заробітні плати працівникам, чесна взаємодія з контрагентами, результативна діяльність та, як наслідок, сплачені податки — це приклади вагомого внеску бізнесу у перемогу. Ми усі мусимо відповідати рівню викликів, з якими ми зіткнулися, — прокоментувала Анна Дерев’янко.

Вона додала, що бізнес очікує від представників державних органів максимального сприяння у забезпеченні його роботи у цих надскладних умовах і просить дослухатись до скарг та до порад й враховувати їх на практиці.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram