Біостимулятори для рослин — це похідні з різних природних речовин, які активують природні біологічні процеси та допомагають культурам впоратися зі стресом і досягти свого максимального генетичного потенціалу з точки зору врожайності і якості. І якщо ще кілька років тому про них ніхто не чув, то зараз цей ринок стрімко розвивається в сільському господарстві, збільшуючись на 12-15% в рік.

Більшість рослин дають урожай приблизно на 10-15% від свого потенціалу, а стрес є однією з основних причин втрати врожаю, пише Grainews.

— Оскільки стреси впливають на продуктивність насіння (холодні ґрунти, брак світла або нестача вологи), врожайність продовжує знижуватися протягом певного часу, поки є стресові фактори. Те, що ми намагаємося зробити, застосовуючи біостимулятори, — це розкрити максимальний потенціал врожайності насіння за рахунок зниження негативних ефектів стресів, — розповідає менеджер з продажу біостимуляторів в канадському Саскачевані Кіп Уоркман.  

Як зазначає доцент кафедри екологічних наук Університету Далхаузі Балакрішнан Прітівірадж, хоча термін «біостимулятор» є доволі новим, фермери та садівники використовують типи природних ресурсів вже давно.

— Біостимулятор змінює фізіологію рослини таким чином, що вона стає стійкішою до абіотичних стресів, таких як дефіцит вологи, посуха, засоленість ґрунтів, — зазначає Прітівірадж.

NB: Як дослідили науковці з Університету Манітоби, застосування біостимуляторів на ріпаку збільшує ріст кореневої системи і підвищує імунітет у рослин, тому вони здатні краще витримувати несприятливі умови середовища і чинити опір хворобам.

Деякі біостимулятори містять основні гормони росту рослин, а інші способи прискорювати процеси фотосинтезу, що, відповідно, призводить до посиленого росту рослин. Існує багато категорій біостимуляторів, включаючи метаболіти і мікроби, ботанічні екстракти рослин, амінокислоти, білки і цитокініни, що ускладнює їх регулювання.

— Одна з проблем — це погода. Або занадто спекотно, або занадто сухо, мокро або холодно. Тому біостимулятори краще застосовувати вже на насінні, що допоможе пом’якшити деякі з цих ранніх сезонних стресів і дозволить рослині швидше прорости, сформувати коневую систему, — розповідає Прітівірадж.

Він додає, що розкриття потенційної врожайності агрокультури на ранній стадії запорука подальшого успішного розвитку рослин і в підсумку багатого врожаю, адже хороший старт дуже важливий для рослин.

Біостимулятори також можна застосовувати на сходах, змішуватися з гербіцидами або фунгіцидами, тому виробник може зробити один прохід у поле з максимальною ефективністю. Додавання біостимуляторів до традиційних засобів захисту рослин вважається хорошим методом підвищити працездатність суміші.

— Біостимулятори дуже перспективні — після їхнього застосування ми бачили реальне збільшення швидкості проростання на ячмені і пшениці. Ми виявили, що біостимулятор збільшує виробництво амілази (необхідної для проростання) в насінні і значно прискорює обмін крохмалем, що призводить до швидшого утворенню здорових проростків, — зазначає Прітівірадж.

При цьому він додає, що біостимулятори не замінюють інші засоби захисту рослин, але вони покращують їх роботу.