Сівалки точного висіву нового покоління Azurit від німецького виробника LEMKEN українським аграріям відомі з 2018 року. Доступні 4-, 6- та 8-рядні агрегати з міжряддям 38/50/70/80 см. Практики переконалися, що використання Azurit 9 у їхніх господарствах дає змогу у підсумку досягти високого економічного ефекту. На часі говорити вже й про модифіковану Azurit 10, яка прийде на наш ринок наступного року.

Azurit – зважений вибір

ФГ «Хорста» розташоване у селі Черповоди Уманського району на Черкащині. В обробітку – 2000 га землі, на яких вирощують зернові та технічні культури: пшеницю, ячмінь, кукурудзу, соняшник, ріпак і цукровий буряк.

Дотримуються класичної технології обробітку ґрунту, до речі, здебільшого використовують техніку LEMKEN, з якою в господарстві працюють уже майже 10 років. Першим був плуг цього німецького виробника, потім сівалка суцільного висіву Solitair 9 КА, дискова борона Rubin, передпосівний агрегат System-Kompaktor, і ось – сівалка точного висіву Azurit 9.

Станіслав Хорохонько, керівник ФГ «Хорста»

– Якісна підготовка ґрунту та сівба є одними з найголовніших технологічних операцій, – каже Станіслав Хорохонько, керівник ФГ «Хорста». – Сівалку Azurit 9 ми придбали, щоб виконувати посівні роботи з більшою якістю, точністю та швидкістю. Сьогодні це дуже актуально, адже ми обмежені в часі, зважаючи на погодні умови, які нам диктує глобальне потепління.

Перед тим, як зупинити свій вибір на Azurit 9, у господарстві придивлялися до різних сівалок інших виробників. Більшість сучасних сівалок пропонують із міжряддям 70 см, але у ФГ «Хорста», наприклад, соняшник сіють із міжряддям 45 см – з досвіду вирощування цієї культури така технологія керівникові господарства більше до душі. Густота посіву на гектар не збільшується, вона є точно такою самою, як за класичного посіву на 70 см, різниця тільки в тому, що краще розподілене насіння у рядку. Наприклад, якщо сіємо 70 тис./га з міжряддям 70 см, то отримуємо 5 рослин на погонний метр, а за міжряддя 45 см буде до 3 рослин на пог. метр. Рослини розташовані на більшій відстані одна від одної і на ранніх стадіях росту та розвитку не конкурують між собою, що дає відмінний старт.

– Ми придивлялися до традиційних сівалок на міжряддя 70 см, оскільки не було інших, – пояснює Станіслав Хорохонько. – Сьогодні ж на ринок вийшла сівалка Azurit зі своїм новим рішенням – технологією сівби Delta Row, яка має значну перевагу: забезпечує більшу площу живлення для кожної рослини, завдяки чому вони не конкурують між собою за вологу, поживні речовини та сонце. У підсумку – це позитивно впливає на врожайність, що і є основною метою аграрія, до якої ми всі прагнемо. Рішення, яке запропонувала компанія LEMKEN, мені сподобалося, тому свій вибір ми зупинили на сівалці Azurit.

Згодом керівник господарства назве Delta Row технологічною вершиною сівби на сьогодні.

Інноваційна технологія Delta Row

Технологію Delta Row називають унікальною відмінністю інноваційної сівалки Azurit. Вона відрізняється від класичної системи висіву насамперед тим, що попри збереження норми висіву та заданої ширини міжряддя 70 см, насінини лягають у шаховому порядку у два напіврядки, ширина між якими становить 12,5 см.

NB: Це дає змогу досягти найсуттєвішого – збільшення життєвої площі для кожної насінини до 70%, звідки вона отримує вологу, поживні речовини та сонячну енергію. Якщо за традиційного висіву ця площа становить 172 см2, то з технологією Delta Row збільшується до 292 см2.

Шахової схеми розкладання насінин Azurit 9 досягає завдяки тому, що отвори барабана у висівній камері сівалки з одного боку розташовані зі зміщенням до отворів з іншого боку. Насінини падають почергово в один та в інший напівряд. У верхній частині камер для уникнення та попередження двійників встановлено по три відсікачі. Крім того, барабан оснащений електроприводом із датчиками та є вкрай чутливим до забивання. У разі збою здійснюється оборот барабана у зворотний бік, насіння скидається для ліквідації проблеми. Ще однією особливістю є те, що барабан рухається не традиційно за рухом сівалки, а в протилежному напрямку.

Три схеми посіву: різне міжряддя – різний урожай

Отже, навесні 2021 року компанія LEMKEN поставила сівалку Azurit 9 у ФГ «Хорста» та дала можливість продемонструвати її роботу. У господарстві заклали дослід – три схеми посіву соняшнику: анкерними сівалками на 45 см і на 70 см, та сівалкою Azurit 9 за технологією Delta Row. Одне поле, один гібрид, одне мінеральне живлення, а результати – різні. Це можна було оцінити вже за сходами.

Соняшник, посіяний Azurit 9 за технологією Delta Row (ліворуч і в центрі) та іншими сівалками (праворуч)

Зрозуміло, що сходи на ділянках, посіяних анкерними сівалками, уступають дисковій сівалці. Однак різниця в рівномірності сходів на ділянці з міжряддям 70 см і Delta Row була відчутною і явно вираженою. Сходи на ділянці, посіяній Azurit 9, були кращими, більш рівномірними. На міжрядді 70 см розкладання насінин і глибина укладання у рядку були неоднорідними, що вплинуло на якість і рівномірність сходів, рослини розвивалися нерівномірно, після чого почали конкурувати між собою, що в підсумку й вилилося у відчутну різницю врожайності.

Між посівом на 45 см і Delta Row різниця не була великою – 3 ц/га – посів на 45 см показав себе трохи краще. А от між Delta Row і 70 см – 7 ц/га на користь Delta Row, а між 70 см і 45 см – різниця в цілу тонну на користь міжряддя 45 см.

– Я віддаю перевагу сівалці Azurit 9, тому що наші сівалки, які сіють на 45 см, не здатні забезпечити якість посіву на високій швидкості, а нам потрібно закрити посівну у стислі строки, з меншими витратами людино-годин за виконану роботу. Azurit 9 дає можливість замінити три такі сівалки, адже сіятиме з утричі більшою швидкістю – до 15-17 км/год, водночас не втрачаючи якості сівби, що надзвичайно важливо, – наголошує Станіслав Хорохонько, керівник ФГ «Хорста».

Керівник господарства акцентує увагу й на інших конструктивних особливостях сівалки, котрі, на його переконання, ніяк не є другорядними.

NB: Наприклад, бункер для насіння має ємність 600 літрів, а це приблизно 504 кг. За густоти посіву 90 тисяч насінин на гектар його вистачить на 17,5 гектарів.

Велике значення має також можливість одночасного внесення добрив разом із посівом. Зважаючи на те, що міндобрива сьогодні дуже недешеві, важливий максимальний ефект від їх використання. У сівалці Azurit 9 посередині між двома напіврядками йде дводисковий сошник, який вносить мінеральні добрива на 3 см нижче від глибини закладання насіння – точно в зону досягання рослиною. Добриво подається з навісного фронтального бака ємністю 1900 літрів або причіпного бака Solitair 12 SW об’ємом 5800 літрів.

– Сівалка Azurit 9 заслуговує на увагу аграріїв. Вважаю, що технологічно ця сівалка досягла своєї вершини: виконує сівбу з дуже високою якістю, незалежно від швидкості, та забезпечує високу продуктивність роботи. Зваживши все, зокрема й пропозиції інших виробників, отримавши переконливі результати демопосівів, ми свій вибір зробили на користь Azurit 9. Сівалка вартує вкладених у неї грошей, адже окупиться вже за кілька років на тій різниці врожайності, яку дає отримати, і далі ми працюватимемо на прибуток, – завершує Станіслав Хорохонько.

Оновлена Azurit 10 на українських полях

До початку посівної 2022 року компанія LEMKEN завезе в Україну оновлену модель сівалки з технологією Delta Row – Azurit 10. Цю сівалку точного висіву виробник випускає в 4-, 6-, 8- та 12-рядному виконанні з міжряддям 50 см. У ній насамперед написаний новий софт, тобто програмне забезпечення, та встановлено нові електромотори, що забезпечують зв’язок між софтом і механікою сівалки, регулюючи норму висіву відповідно до швидкості руху. Змінено навіску паралелограма, що забезпечує більш плавний хід секції. Встановлено суцільну висівну трубку та видозмінено її форму – насінина краще знімається з висівного барабана, що забезпечує  більш точний посів. Оновлена секція, яка краще працює у важких умовах: спершу дводисковий сошник розкриває посіве ложе, за ним іде ролик, що вловлює насінину з висівної трубки та притискає її до ґрунту, далі додаткові робочі органи – диски, які механічно закривають насіннєве ложе, і після того прикочувальні ролики виконують зворотне ущільнення. Також введена нова опція – автоматичне налаштування чистиків, що перешкоджає утворенню двійників та пропусків.

Залишається лише додати, що на сьогодні Azurit 10 може сіяти три культури: кукурудзу, соняшник і сою. Вже пройшли перші польові тести для посіву ріпаку та розробляють барабани для висівання сорго.

Артем Калашнік, генеральний директор «ЛЕМКЕН-Україна»

– Навесні спільно з дилерами ми проводитимемо тестові посіви новою сівалкою Azurit 10,підсумовує Артем Калашнік, генеральний директор «ЛЕМКЕН-Україна». – Закликаємо аграріїв стати нашими партнерами в цьому напрямі – запрошувати до себе в господарства та закладати демополя. Ми запевняємо, що результатами ви будете задоволені!

Анатолій ГАРКУША

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram