Аналітики очікують подорожчання українського соняшнику вже наприкінці тижня

Наприкінці цього тижня, коли очікується завершення збору врожаю соняшнику, ціни на нього можуть зрости на 300 грн/т. Станом на 18 жовтня внутрішні закупівельні ціни на соняшник були у діапазоні 14500-15500 грн/т. Про це повідомив аналітичний центр кооперативу «ПУСК», створеного у рамках ВАР, під час щотижневого брифінгу для аграріїв.

Експерти зазначили, що зараз прийнятна врожайність соняшнику в центральних регіонах. На півдні країни посіви «згоріли», в окремих регіонах — постраждали від надмірної вологи.

— За тиждень можемо добрати ще 2 млн тонн соняшнику по Україні. Але якщо підуть дощі, то є ризик, що частина врожаю залишиться в полі, осипання культури може скласти 30-40%. Це зробить нерентабельним збір соняшнику на окремих територіях, — розповів аналітик Олексій Тартаковський.

За песимістичним сценарієм Україна збере валовий збір соняшнику на рівні 8,5 млн тонн, за оптимістичним — 9-10 млн тонн. Окремі переробники вже почали підвищувати закупівельні ціни на соняшник до 16000 грн/т.

— Вже через тиждень ціни на соняшник можуть індикативно зрости на 300 грн/т, бо в цей тиждень очікується закінчення збору врожаю. Коли обмолот закінчиться, то пропозиція соняшнику може різко знизитися. Чимало фермерів планують реалізувати соняшник у грудні, коли ціни традиційно зростають. Тому у листопаді можна прогнозувати низьку пропозицію соняшнику на внутрішньому ринку. Прогнозні ціни на найближчі 7-10 днів — 14500-15500 грн/т, — вважає Олексій Тартаковський.

За його словами, можливе закриття морських портів найменше вдарить по експорту соняшнику, оскільки ця культура вивозиться здебільшого автошляхами та через малі порти.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram