Агроном розповів, як покращити структуру ґрунту та знизити на 25% норму внесення міндобрив

Глибокорозпушувач TERRALAND TN із причіпним бункером FERTI-CART об’ємом 3500 л
Перехід на технологію глибокого рихлення із внесенням добрив на глибину дало змогу істотно вдосконалити вирощування кукурудзи та соняшнику в компанії VITAGRO.

Компанія VITAGRO, яка обробляє до 100 тисяч га у західних областях України, не потребує особливих представлень. Це динамічний багатопрофільний аграрний комплекс, який щороку вдосконалює технології агровиробництва, зокрема, турбуючись про стан ґрунтів та оптимізацію витрат ресурсів.

Істотну роль у цьому відіграє ретельний відбір сільськогосподарських машин та агрегатів і технологій їх застосування. Зіштовхуючись із тими самими викликами, що й інші українські агровиробники (війна, посуха, здорожчання ресурсів та ін.), менеджмент  VITAGRO вишуковує новітні ефективні рішення.

Одним із таких рішень стало застосування технології глибокого розпушення ґрунту з одночасним внесенням мінеральних добрив. З цією метою 2019 року придбали три технологічні комплекси – глибокорозпушувачі BEDNAR TERRALAND TN 4000 D7R з бункерами FERTI-CART FC 3500.

– Ми ще не відмовилися цілковито від оранки, оскільки є певні моменти, коли без неї не обійтися, наприклад, приорювання органічних добрив. Проте на тих полях, де за технологічними картами вирощуватимемо кукурудзу та соняшник, ми перейшли на глибоке розпушення ґрунту з одночасним внесенням гранульованих добрив. Це дало змогу досягти цілої низки агрономічних та економічних переваг, – розповідає агроном компанії VITAGRO Олег Білан. 

 

 

Довідка:

Глибокорозпушувачі BEDNAR TERRALAND TN

Навісні глибокорозпушувачі TERRALAND TN доступні з робочою шириною 3 і 4 м, із п’ятьма, сімома або дев’ятьма стійками. Їх виготовляють у версії M, яка дає змогу обробляти ґрунт на глибину до 55 см, або версії D для максимальної глибини до 65 см. Доступні варіанти з гідравлічним захистом або зрізним болтом.

Ці агрегати є надзвичайно надійними завдяки високій прохідності рами, розташуванню окремих стійок, їх захисту і, перш за все, дуже міцній конструкції основної рами, виготовленої з високоміцної сталі Alform. Долота легко підібрати для кожної операції.

BEDNAR пропонує стійки Active-Mix для глибокого розпушування з активним перемішуванням ґрунту або стійки Zero-Mix з негативним кутом для аерації ґрунту без активного перемішування.

Також BEDNAR пропонує глибокорозпушувачі моделі TERRALAND TO з робочою шириною від 4 до 6,4 м та глибиною обробітку до 55 см. Ці агрегати розраховані на роботу з тракторами потужністю до 620 к.с.

За словами Олега Білана, агронома компанії VITAGRO, три роки тому, вибираючи агрегати для глибокого рихлення, первинним завданням було знищення ущільнень у ґрунті та покращення його характеристик.

– Внаслідок багаторічної оборотної оранки та використання важкої колісної техніки, у нижніх шарах ґрунту з часом утворювалися численні ущільнення на горизонті 30 см, а також нижче. Це створювало своєрідну «перемичку», котра дуже ускладнювала циркуляцію вологи та повітря в зону розташування кореневої системи рослин, і перешкоджала розвитку кореневої системи вглиб. Потужні лапи глибокорозпушувачів BEDNAR TERRALAND TN здатні працювати на глибину до 65 см. Ми маємо змогу зірвати ущільнення та якісно розпушити ґрунт до пів метра вглиб, – пояснює фахівець VITAGRO.

Згодом вирішили дооснастити TERRALAND TN унікальною технологією від чеського виробника – бункерами для мінеральних добрив FERTI-CART FC 3500, котрі вміщують 3500 кг гранул.

Причіпний двокамерний бункер COMBO SYSTEM CS загальним об’ємом 5000 л

Довідка:

Бункери для міндобрив FERTI-CART FC 3500

Навісні бункери FERTI-BOX, причіпні бункери FERTI-CART FC та COMBO SYSTEM CS загальним об’ємом від 1900 до 5000 л призначені для агрегатування з технікою для обробітку ґрунту. Вони дають змогу вносити добрива у профіль ґрунту під час як глибокого, так і неглибокого його обробітку. Однак бункери BEDNAR також можна використовувати під час посіву як насіннєвий бункер у поєднанні зі сівалками. Інтуїтивне управління та просте налаштування забезпечуються підключенням трактора до ISOBUS або до одного з терміналів BEDNAR.

Причіпний однокамерний бункер FERTI-CART FC призначений для внесення добрив у профіль ґрунту за один прохід у комбінації з ґрунтообробними агрегатами. Бункер FERTI-CART FC має загальний об’єм 3500 літрів. Пластиковий бункер – під постійним надлишковим тиском, що разом зі спеціальною формою бункера дає можливість вносити і більш низькоякісні добрива. Крім того, бункер може бути обладнаний тензометричною системою зважування.

Глибокорозпушувач TERRALAND TN_PROFI з переднім навісним бункером FERTI-BOX об’ємом 1900-2200 л

– Ми істотно вдосконалили технологію підготовки поля до сівби та вирощування просапних культур загалом. Конструкція робочих органів TERRALAND TN дає змогу вносити міндобрива в глибині ґрунту на горизонті 20 см. Отже, ми закладаємо поживу для рослин на 15-17 см нижче закладання насінини, стимулюючи молоду кореневу систему розвиватися не вбік, а донизу. Рослина гарантовано отримує дуже потрібне живлення в критичний період розвитку, і надалі її корені прямують вниз – туди, де більше вологи і поживних речовин. Звісно, що це позитивно впливає на стійкість посівів кукурудзи і соняшнику до стресів та сприяє збільшенню врожайності, – зазначає Олег Білан.

У такий спосіб на глибину 20 см вносять від 100 до 150 кг/га складного NPK. Що важливо, технологія від BEDNAR дала змогу відчутно заощадити витрату міндобрив.

– Ми змогли заощадити до 25% тієї кількості міндобрив, що вносили раніше. Перш за все, завдяки тому, що даємо їх на глибину – якраз в зону розвитку кореневої системи рослин і туди, де більше вологи. Елементи живлення краще розчиняються в ґрунті та засвоюються рослинами, – каже агроном.

Зважаючи на те, що три глибокорозпушувачі BEDNAR TERRALAND TN 4000 D7R з бункерами FERTI-CART FC 3500 за один сезон проходять сукупно до 10 тисяч га полів у VITAGRO (від 3000 до 3600 га кожен), нескладно підрахувати, що за економії мінімум 25 кг/га агрохолдингу вдалося заощадити 100 тонн (!) міндобрив за один рік. З огляду на нинішню вартість мінеральних добрив, а поготів – якісних NPK, можна стверджувати, що ця техніка відпрацьовує себе буквально за рік.

– Я маю сказати, що попри такі величезні навантаження на агрегати, BEDNAR TERRALAND TN себе показують дуже достойно. Фактично ми робимо тільки планові заміни комплектуючих. Хочу також оцінити роботу дилера, у якого ми купували глибокорозпушувачі – компанії “Тайтен Машинері Україна”. Вони роблять усе можливе, щоб ми могли ефективно використовувати цю техніку, допомагаючи як із налаштуваннями, так і з технічним обслуговуванням, – стверджує головний інженер VITAGRO, Михайло Чайківський.

За словами Михайла Людвиговича, із появою на полях компанії BEDNAR TERRALAND TN, істотно зросла продуктивність глибокого рихлення. Агрегати з робочою шириною 4 метри здатні якісно обробити за добу з одночасним внесенням міндобрив 60 гектарів полів. До того ж, вони працюють і в нічний час, завдяки вдало інтегрованим технологіям навігації.

Робоча швидкість на твердому ґрунті становить 6-8 км/год, а за сприятливих умов – 9 км/год. Витрата пального в 370-сильному тракторі в середньому перебуває на позначці 16-17 л/га, що є просто відмінним показником для такого потужного глибокорозпушувача.

– Ясна річ, що для того, аби отримати високий урожай та хорошу рентабельність вирощування, потрібно успішно реалізувати багато елементів технології. Якісний обробіток ґрунту та правильне внесення міндобрив – одні з ключових серед них. Ми повністю усуваємо ущільнення, забезпечуючи вільну циркуляцію вологи і повітря в розпушеному ґрунті, а також пришвидшеному розкладанню пожнивних решток. Своєю чергою це сприяє активізації розвитку корисної біоти в ґрунті. Важливо, що такий обробіток сприяє кращому збереженню вологи в ґрунті, зокрема, і завдяки тому, що частина пожнивних решток лишається на поверхні, забезпечуючи ефект мульчування. Навесні ж достатньо одного проходу передпосівного агрегата, щоб почати сіяти, – пояснює Олег Білан.

Цікаво, що глибокорозпушувачі BEDNAR TERRALAND TN 4000 D7R з бункерами FERTI-CART FC 3500 стали першими агрегатами чеського виробника на полях VITAGRO.

– Свого часу головними причинами їх вибору стало оптимальне співвідношення ціни та якості. Тепер ми у цьому переконалися на власному досвіді. Гадаю, що після того, як відновиться нормальний експорт зерна з України за достойними цінами, ми розглянемо питання щодо придбання додаткових машин BEDNAR, – підсумовує агроном компанії.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram