Ґрунт володіє однією важливою функцією — вбирною здатністю. Адсорбційний комплекс ґрунту це ті частинки ґрунту, які мають адсорбційну ємність. Існує адсорбція:

  • фізична, тобто утримання ґрунтом парів, газів, суспензій, молекул і іонів,
  • хімічна, яка в основному полягає в осадженні опадів внаслідок хімічних реакцій, що відбуваються в ґрунті, як правило, щодо фосфатів,
  • біологічна, що стосується поглинання поживними речовинами з ґрунту мікроорганізмами;
  • взаємозамінна, що має велике значення під час удобрення, оскільки безпосередньо впливає на іонний баланс між ґрунтовим розчином і твердою фазою ґрунту.
У природних умовах адсорбційна потужність, а отже і реальна здатність «дозувати» поживні речовини в ґрунтовий розчин, залежить від багатьох факторів: розподілу розмірів грудковатості ґрунту, типу глинистих мінералів і вмісту гумусу. Такі дані навів проф. Яцек Длугош з Університету технологій та наук про життя в Бидгощі, передає Farmer.pl.

Загальне правило полягає в тому, що чим важче ґрунт, тим більш просторим є адсорбційний комплекс. Хоча фермер не впливає на перші два параметри ґрунту, він може збільшити кількість і якість гумусу в ґрунті за допомогою відповідної агротехніки. Як це зробити?

— Перш за все, моніторинг ґрунту є дуже важливим з точки зору великої кількості органічного вуглецю, що є непрямим визначником кількості гумусу. Далі необхідно дивитися на сівозміни. Також варто дбати про збільшення вмісту органічної речовини в ґрунті. Ще одним з перевірених методів є регулярне внесення повної дози органічних добрив, таких як гній, — наголошує професор.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram