Для успішного вирощування кукурудзи важливо гарантувати, щоб рослини отримували всі необхідні поживні речовини протягом всього вегетаційного періоду. З іншого боку, удобрення є одним з найдорожчих елементів агротехніки. Тому досвідчені агрономи рекомендують: живлення повинно бути максимально оптимізованим.

Грунт та живлення

Бажано, щоб ґрунт, призначений для культивування кукурудзи, характеризувався нейтральною реакцією, оскільки тільки такі умови забезпечують оптимальні умови росту і відмінне засвоєння мінералів.

Найбільш оптимальним для вирощування кукурудзи є ґрунт з рН ґрунту на рівні 5,5-7,0, що дозволяє рослинам вибудувати сильну кореневу систему, дозволяючи споживання поживних речовин і воду з глибоких шарів ґрунту, що підвищує стійкість врожаю до посухи.

NB: У кислому середовищі навіть дуже високе мінеральне живлення не забезпечує базові потреби кукурудзи, тому що рослина не може ефективно забирати інгредієнти з ґрунту. У таких умовах живлення натуральними добривами є неефективним, оскільки на кислих ґрунтах слабо розвинуті мікроорганізми, які відповідають за мінералізацію гною, соломи тощо.

Щоб належним чином застосовувати добрива, необхідно знати про поглинання окремих поживних речовин рослинами кукурудзи.

NB: Дослідженнями встановлено, що при вирощуванні кукурудзи на зерно, на формування 1 т зерна і соломи потрібно 20-25 кг азоту, 9-11 кг P2O5, 20-26 кг K2O чи MgO 4-8 кг, 5-10 кг СаО, 3-4 кг S. Водночас, під час вирощування на силос на виробництво 1 тонни зеленої маси потрібно 4,0 кг N, 1,2 кг P2O5, 4,0 кг K2O і 0,8 кг MgO.

Вираховуємо оптимальну дозу азоту

Оптимальну дозу азоту можна розрахувати, використовуючи формулу:

Доза N [кг · га-1] = очікувана врожайність × врожайність вміст N – N у ґрунті (Nmin)

Наприклад, спробуємо вирахувати необхідну кількість мікроелементів для 50 тонн маси зеленої кукурудзи вам потрібно: 50 × 4 = 200 кг N, віднімаємо Nmin = 50 кг та отримуємо 150 кг N в мінеральному добриві. Натомість для 6 тонн зерна кукурудзи потрібно: 6 × 25 = 150 кг N, віднімаємо Nmin = 35 кг та визначає, що необхідно 115 кг N в мінеральному добриві. А щоб отримати 11 тонн зерна потрібно: 11 × 20 = 220 кг N, віднімаємо на Nmin = 70 кг та отримуємо необхідних 150 кг N в мінеральному добриві.

Детальніше про азот

Кукурудза сильно реагує на удобрення азотом. Для забезпечення високої ефективності його застосування та оптимізації дози, крім вибірки зразків та очікуваної врожайності, необхідно визначити кількість азоту, що міститься в ґрунті. Кількість ґрунтового азоту може бути дуже різною і становити в межах 20-100 кг N в залежності від попередника та його системи живлення, класу ґрунту та використовуваної агротехніки.

NB: Тому фахівці не радять економити на проведенні аналізу ґрунту на вміст мінерального азоту (так званий Nmin) у шарі 0-60 см і, бажано, 0-90 см.

Азот потрібний рослинам кукурудзи впродовж усього періоду вегетації, найбільш інтенсивно — під час цвітіння. Тому краще всього використовувати більш повільні добрива, такі як сульфат амонію (тільки на добре підкисленому ґрунті) або сечовину. На ґрунтах з великим сорбційним комплексом азотні добрива можуть бути використані у повному обсязі перед сівбою.

Валентина Кравець,
за матеріалами RolniczeABC