Нещодавно Антирейдерська комісія при Міністерстві юстиції розглядала справу підприємства «Віскар Агро» (Київська обл.), яке нібито уклало договори оренди без відома власників паїв і за результатами засідання мало б цю землю втратити, адже самі організатори подачі скарги поширювали інформацію, що мають для цього всі необхідні домовленості з Комісією.


Згідно з текстом скарги, наданому Всеукраїнській Аграрній Раді, 11 пайовиків начебто не знали про укладення договорів оренди з вказаним господарством та не отримували відповідну плату. Однак скарга має суттєві фактичні помилки, які, за словами юриста юрфірми «ОМП» Сергія Мірошниченка не могли бути зроблені випадково і свідчать про фіктивність документа.

— Комісія прийняла до розгляду заяву, яку мала відкинути одразу. По-перше, в ній перераховано 11 скаржників, а підписів стоїть 12. По-друге, люди нібито дізналися про порушення своїх прав у 2015 році, а за законом, Комісія не розглядає скарги, подані пізніше, ніж через 60 днів після виявлення порушень. По-третє, згідно з текстом скарги, паї постраждалих перебувають в Обухівському районі, в той час як насправді всі пайовики підприємства, зокрема й скаржники, проживають у Кагарлицькому, — сказав Сергій Мірошниченко.

Під час засідання Комісії юристи вказали на ці та інші помилки скарги, а також надали детальний звіт про виплату орендної плати та отримання її пайовиками. Все засідання фіксували відеокамери, в тому числі одного з національних телеканалів, що, на думку представника юридичної служби «Віскар Агро» Олександра Вашеки, може поставити комісію у складне становище, якщо її члени дійсно мали домовленості з рейдерами.

— У травні-червні до наших пайовиків ходили певні люди і пропонувати їм перейти в інші господарства. За словами людей, видавали гроші і цукор, а за це просили підписувати з ними договори і ще якісь документи. Частина людей дійсно з ними щось підписала. Також нам повідомляли, що рейдери переконували людей, що можуть скасувати чинні договори оренди з нами без суду і взагалі без фізичної участі самих пайовиків, через Антирейдерську комісію при Мін’юсті. Тобто людям треба було лише підписувати папірці, а вони зробили б все самі, — розповів Олександр Вешека.

За його словами, запрошення на засідання з розгляду скарги відбувалося за звичним для Комісії сценарієм: діловод Мін’юсту повідомив про скаргу лише за день до її розгляду.

— Ми приїхали на призначений час, але попереднє засідання затягнулося. Це було нам на руку, бо так ми отримали час, щоб вимагати скаргу і ознайомитися з нею. Тоді ми й виявили всі ті помилки, і добре, що це було перед засіданням, — зауважив юрист «Віскар Агро».

Наразі поки агрокомпанія чекає повторного засідання Комісії з надією, що скаржникам відмовлять у задоволенні їхніх вимог, враховуючи наявність відеофіксації та присутність ЗМІ під час розгляду, у ВАР повідомляють, що такі випадки непоодинокі. Так, до асоціації надійшло звернення від ще одного учасника, на якого до «Антирейдерської» комісії надійшла така ж скарга з набором тих самих помилок.

Григорій Кулініченко з господарства «Агробізнес», на якого надійшла ідентична скарга як і на «Віскар Агро», розповів, що підозрює, хто за цим стоїть:

— На нас надійшла скарга від групи людей, які здають нам в оренду земельні паї. Засідання комісії ще не було, про дату нам повідомлять пізніше, але я вже бачив текст, і він слово в слово збігається з тим, що ви публікували у справі «Віскар Агро». Я впевнений, що автором цих скарг є одна з жителів того населеного пункту, на території якого знаходяться наші паї. Вона виконує замовлення зацікавлених осіб, які хочуть, щоб ця земля перейшла до них.

Комісія поки не призначила засідання у справі компанії «Агробізнес», тоді як скарга на «Віскар Агро» найближчим часом буде розглядатися повторно. Служба корпоративної безпеки ВАР надає господарствам відповідну юридичну підтримку та супроводжує представників підприємств на засідання Комісії.

Скан-копії скарг на господарство «Агробізнес» та «Выскар Агро» можна переглянути на сайті ВАР — http://uacouncil.org/.