Перепад температури та заморозки, характерні для другої декади травня, закінчуються. Синоптики починають говорити про потепління. Як бути з кукурудзою найближчими днями?

Кукурудза — це культура, яка традиційно росла в субтропіках. Отже, історично — це культура з високими тепловими потребами. Однак завдяки зусиллям селекціонерів вона проростає в ґрунті вже при температурі 6оС. Але її ріст і розвиток безумовно прискорюється лише при температурі повітря вище 16оС. Під час цвітіння, а потім наливання зерна вона найкраще себе почуває, коли температура в межах 25-30оС. Це пов’язано з її фізіологічною особливістю, що полягає у зміні типу фотосинтезу з С3 на набагато ефективніший С4. Однак для запуску останнього потрібна температура навколишнього середовища вище 25оС.

Тому об’єктивно кукурудза не любить холод. Зниження температури в період після сходів нижче 11-12оС явно уповільнює її ріст і розвиток. Зовнішнім симптомом — крім зниження початкової енергійності росту — є зміна кольору листя від пожовтіння до фіолетового, що є наслідком дефіциту фосфору. Наразі експерти відзначають: культура перебуває у стані стресу.

Короткотривалі морози до -3оС не становлять загрози для рослин, які вже досягли стадії 5-того листа. Навіть якщо відбувається часткова або повна втрата листя, самі рослини залишаються живими і здатні відновлювати надземні частини. До того часу ростовий конус досі захований під поверхнею ґрунту. З появою 6-го листка він піднімається над поверхнею і потрапляє під руйнівну дію низьких температур. Результатом є втрати в запасі, підвищений ризик бур’янів, складне збирання врожаю і, звичайно, менші врожаї.

Хвиля морозу, яка нахлинула на деякі райони нашої країни, за прогнозами синоптиків, вже минає. Залишається питання — як бути з рослинами, які зазнали сильного температурного стресу? Адже погода в першій та другій декаді травня спричинила жваве виникнення бур’янів, які незначні перепади температури витримують добре, без серйозної шкоди росту та розвитку. Чи можна боротися з ними відразу після початку потепління?

Кукурудза, що зазнає сильних екологічних навантажень, таких як морози або навіть просто тривале охолодження, спочатку потребує часу для відновлення.

Тут йдеться головним чином у відновленні перебігу фізіологічних процесів, що відбуваються в рослинах, та їх темпів. Слід повернутися до вищезазначеного недостатнього забезпечення рослин фосфором. Дефіцит фосфору означає, що рослина виснажується, без запасів енергії, необхідних для проведення ряду фізіологічних процесів. У міру прогрівання ґрунту та підвищення температури ґрунту збільшується доступність та засвоєння цього елемента корінням рослин.

Таким чином можна відновити запаси енергії, що є запорукою стабілізації перебігу фізіологічних процесів. Однак для цього потрібен час. Тому внесення гербіцидів не рекомендується одразу після потепління. Не дотримуючись цієї рекомендації, ми посилюємо масштаби стресу у рослин. Результатом є продовження кризового періоду, що найчастіше проявляється зупинкою росту на період не менше 7-10 днів.

Тому після того, як заморозки припиняться, потрібно зачекати принаймні кілька днів, а краще тиждень, щоб розпочати боротьбу з бур’янами, зокрема внесення страхових гербіцидів. Рослинам кукурудзи варто дати 10-14 днів, щоб вони повернулися до нормального стану при значному пошкодженні.

Читайте більше у статті: Що робити при весняних приморозках?

Зараз варто внести препарати-антистресанти, які підтримають рослини, а для боротьби із бур’янами зробити міжрядний обробіток та використати ротаційні борони.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram