Вся Україна потерпає від різких знижень температур. Це може призвести до серйозних пошкоджень і зниження врожайності озимих культур.

Що відбувається з рослиною?

За умов заморозків чи браку вологи у рослини затримується дія цитокінінів — біохімічних «маркерів» кінчика кореня. Так, якщо з якихось причин кінчики кореня відмирають або його ріст гальмується, що часто трапляється в разі заморозків чи посухи, рослина практично позбавлена можливості підвищити природним шляхом рівень цитокінінів, які необхідні для закладання пагонів і колоска, утворення ендосперми в зерні й затримки процесу старіння.

Але історія з різким перепадом температур навесні, на жаль, для України не є новою. Ми поспілкувалися з аграріями, які змогли впоратися з цією проблемою у попередні роки. Дуже схвальні відгуки отримали щодо застосування програми «STOP Стрес», розробленої українським виробником мікробних препаратів БТУ-ЦЕНТР.

Як діє програма «STOP СТРЕС»

Програма «STOP СТРЕС» — це комплекс із трьох препаратів — антистресанту Органік-баланс®, стимулятору росту Азотофіт® і прилипача Липосам®.

NB: Цей комплекс дозволяє швидко відновити вегетаційні процеси рослини та покращує доступність елементів живлення. У рослини підвищується імунна реакція на стрес.

Мікроорганізми у складі біопрепаратів Органік-баланс® й Азотофіт® забезпечать рослину амінокислотами, які є одними з найактивніших учасників метаболізму. Амінокислоти є будівельним матеріалом для формування клітин (розвитку й росту) і виконують багато інших важливих функцій у рослинних організмах. З амінокислот синтезуються білки, які своєю чергою утворюють прості ферменти й ферментативні комплекси. Саме від білків і їх якісного та кількісного складу в рослинах залежить стійкість рослин до стресових умов і подолання їх наслідків.

Практичний досвід

Програма «STOP СТРЕС» показала позитивний ефект у ТОВ СП «Агродім» (Чернігівська обл.). Навесні 2017 року у зв’язку із заморозками виникли стресові ситуації на посівах пшениці озимої на Чернігівщині.

Посіви озимої пшениці після заморозків і через 12 днів після застосування програми «STOP СТРЕС». Зліва – вигляд поля 29.04.2017 р., праворуч – 12.05.2017 р.

Як видно на фото, через 12 днів після застосування цього агрозаходу посіви озимої пшениці відновили свій ріст і розвиток, рослини набули інтенсивнішого зеленого забарвлення, стали здоровішими. Побачивши поліпшення, керівництво компанії ухвалило рішення застосувати біопрепарати й на інших площах. У результаті з поля, яке вибачите на фото, зібрали врожай 66,29 ц/га.

ТЗОВ «Аграрій» (Укрлендфармінг, Тернопільська обл., Кременецький р-н), у 2017 році також переконалося в ефективності програми «STOP Стрес». Посіви кукурудзи сильно постраждали від граду. Було вирішено провести обробку цими препаратами для поліпшення стану посівів. Як видно на фото 4, застосування біопрепаратів дозволило рослинам кукурудзи краще відновити свій ріст і розвиток. На фото 5 и бачимо кінцевий результат цього заходу, качани більші та більш виповнені. Врожайність коливалася від 61,2 ц/га на контролі до 65,9 за застосування біопрепаратів, приріст становив 4,7 ц/га.

Ліворуч – кукурудза з поля, де не було застосовано програму «STOP Стрес», праворуч – із «STOP Стрес».

Більше про ефективність технології

Озима пшениця після заморозків, досвід «Щедра Нива»:
Досвід ПП «Агросистема Плюс»:

Детальніше про програму на сайті виробника: www.btu-center.com

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram