Верховна Рада ухвалила за основу в першому читанні законопроект № 6049-д, який має створити умови для запобігання рейдерству в агропромисловому комплексі. За документ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», який уже розглядали в парламенті, але відправили на доопрацювання, проголосували 251 обранців.

Як ідеться у пояснювальній записці до законопроекту, «метою і основними завданнями проекту закону є створення ефективного механізму використання масивів земель сільськогосподарського призначення з метою запобігання рейдерству та стимулювання зрошення, а також вирішення проблеми використання земель колективної власності на землю».

Представляючи законопроект, його співавтор народний депутат України Олег Кулініч наголосив, що проект закону повинен встановити цивілізовані правила господарювання у сільськогосподарських масивах земель та зняти питання корупції і рейдерства в АПК.

— Склалась така ситуація, що практично в кожному полі орендують землю один або два орендарі, або навіть три і постійно збільшується кількість одноосібників, які планують господарювати самостійно. В результаті маємо на кожному полі велику кількість так званих «шахматок». Ця ситуація спричиняє труднощі та конфлікти між орендарями в межах одного поля. На практиці орендарі можуть домовитись між собою усно про обмін, але юридично, це самозахоплення земельної ділянки, тобто як мінімум, це адміністративне правопорушення, а то й злочин. Таким чином законопроект пропонує власникам і орендарям справедливі умови господарювання в рамках одного поля, — зазначив він.

NB: Серед іншого законопроектом пропонується визнати комунальною власністю територіальних громад землі колективної власності тих колективних сільськогосподарських підприємств, які ліквідовані, надати можливість загальним зборам членів колективних сільськогосподарських підприємств, паювання земель у яких завершилось, до 2020 року перерозподілити між собою (допаювати) залишок сільськогосподарських угідь та передати землі несільськогосподарського призначення до комунальної власності, а також встановити кінцевий строк виділення нерозподілених земельних ділянок.