Висока врожайність та оптимальна якість аграрних культур відіграють величезну роль у забезпеченні світового продовольства. Тим паче зважаючи на постійне зростання кількості людей у світі. Для досягнення обидвох цих показників важливим є захист рослин. Однак використання хімічних ЗЗР стає дедалі більшою проблемою: з одного боку — маємо справу з зростаючими проблемами стійкості рослин, з іншого — у світі щодалі застосовують жорсткіші правила внесення.

Інтегроване фермерство знову в центрі уваги

Для втримання балансу між врожайністю, якість та еколого-соціальними правилами традиційному сільському господарству слід адаптуватися до вимог “інтегрованого вирощування сільськогосподарських культур”. З цієї точки зору майбутнє захисту рослин буде залежати від багатьох факторів: способів вирощування та посіву, вибору сортів, сівозміни, вирощування проміжних культур, підсівів тощо.

Наприклад, більшої важливості набирає неглибока оранка ґрунту відразу після збору врожаю. Її актуальність у тому, щоб забезпечити найвищу швидкість сходів бур’янів та насіння, яке опало з культур під час збору. Актуальнішим стає і подрібнення соломи та залишків стерні для пришвидшеного перегнивання. Ці роботи потребують відповідних інструментів, зокрема, солом’яних борін та ножових катків на компактних дискових боронах під час першого пожнивного обробітку ґрунту.

Інтегрована система вирощування також передбачає додатковий цикл культивації для механічної боротьби з бур’янами: між обробітком стерні та первинним обробітком ґрунту. Вже зрозуміло, що основний обробіток ґрунту буде дедалі інтенсивніший, але не виключено, що за певних умов плуг використовуватиметься все частіше.

NB: З точки зору агротехніки, чіткої межі між органічним і звичайним землеробством немає.

Під час посіву дуже важливо забезпечити оптимальні умови та точне дозування і розміщення насіння. Це допомагає отримати ранні сходи. Також актуальна менша відстань між рядками, завдяки якій рослини швидше займають міжрядний простір. Більшого значення при інтегрованій системі вирощування набувають і цільові підсіви — вони запобігають появі бур’янів. Водночас існує протилежна концепція — збільшення міжрядного простору для можливості механічної боротьби з бур’янами.

Для успішного вирощування рослин важлива і правильна селекція. Сільське господарство майбутнього потребує здорових сортів, які швидко сходять. Безпека та якість тут мають пріоритет перед максимізацією врожаю.

Перспективні технічні рішення в галузі захисту рослин

У методах прямого захисту рослин, залежно від застосування та вирощування, завжди йдеться про поєднання механічного та хімічного захисту. При цьому механічна боротьба з бур’янами дедалі актуальніша завдяки використанню надточних камер і систем контролю, які підвищують її ефективність.

В цьому напрямі вдале поєднання є інновацій Amazone з багаторічним досвідом у сфері механічного захисту рослин компанії Schmotzer. Комбінація міжрядної культивації та смугового обприскування забезпечує високий урожай при економії ЗЗР від 40% до 60%.

Смугове обприскування у поєднанні з міжрядною культивацією можливе за один прохід або в шаховому порядку за допомогою причіпного обприскувача UX і системи перемикання форсунок AmaSelect Row на другому проході. Другий варіант часто є більш актуальним з огляду на оптимальні терміни внесення. Тут досконало поєднуються досвід Schmotzer і AMAZONE.

Крім смугового обприскування, міжрядну культивацію можна також поєднувати з дозуванням добрив і підсівом. Для цього просапні культиватори Schmotzer можуть бути оснащені висівним апаратом GreenDrill.

Переваги міжрядного обробітку

Окрім економії засобів захисту рослин та можливості ефективно боротися навіть із найстійкішими бур’янами, міжрядний обробіток має багато інших переваг. Зокрема, просапування зрушує ґрунт, що сприяє його аерації, відтак і здоровому та ефективному росту коріння рослин. Підвищується і водопоглинальна здатність ґрунту. Оброблений ґрунт швидше прогрівається, сприяючи розвитку молодих весняних рослин.

Від обробки всієї поверхні до обприскування окремих рослин

Класичний хімічний захист рослин також збереже своє значення і в майбутньому. Проте тут основною вимогою буде точність, яка дає змогу обприскувати окремі рослини. AMAZONE з електричною системою перемикання одинарних форсунок AmaSwitch або AmaSelect у поєднанні з автоматичним відключенням форсунок GPS-Switch створює систему, з якою можна заощадити в середньому 8-10% ЗЗР.

Щоб підтримувати постійне дозування на всій робочій ширині, навіть під час поворотів, AMAZONE тепер пропонує функцію AmaSelect CurveControl для функції перемикання форсунок AmaSelect. Завдяки датчикам ця система визначає радіус повороту та автоматично перемикається між форсунками на штанзі. Це робить обприскування на повороті значно рівномірнішим.

Функція AmaSelect Row на всіх машинах з електричними корпусами форсунок дає змогу віддалено, через термінал, переключатися з нанесення на всю площу до розпилення на рядки. Це знижує витрати до 65%. Обов’язковою умовою використання такою функції є застосування насадок SpotFan 40-03 з кутом розпилення 40°. Важливо також підтримувати правильну відстань від атомайзера до цільової поверхні. Якщо вона занадто велика, то обприскувана смуга розширюється; якщо замала, то, відповідно, звужується.

Знизити витрати на захист рослин допомагає ще одна функція від AMAZONE — перемикання форсунок AmaSelect Spot із DroneLink. Вона дає змогу обробляти поле від бур’янів на основі зображень з високою роздільною здатністю, які робить дрон.

Алгоритм цієї функції такий:

1) на першому етапі над полем пролітає дрон, оснащений спеціальною камерою RGB;

2) камера записує зображення;

3) записані зображення об’єднуються в комплексну карту за допомогою програмного забезпечення DroneLink;

4) штучний інтелект їх аналізує та перетворює на карту програми;

5) створена карта і дає змогу цільово обприскувати бур’яни. Залежно від кількості бур’янів таким чином можна зберегти до 80% засобу захисту рослин.

Такі технології дедалі активніше розвиватимуться. Провідні світові виробники активно інвестують у них, а сфера захисту рослин суттєво змінюється. Принципи інтегрованого вирощування набирають дедалі більшої актуальності, в тому числі у напрямі боротьби з бур’янами. Вже очевидно, що комбінація хімічних та механічних методів стає ключовою. У поєднанні з точними технологіями вона дає змогу зекономити величезну кількість засобів захисту рослин.

Підготувала Наталія Кузьо

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram