На сайтах регіональних органів Держгеокадастру оприлюднені новини про те, що з 01.01.2019 року набрала чинності загальнонаціональна (всеукраїнська) нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, зокрема в Одеській області таке повідомлення, або у Рівненській — ось це повідомлення
У новинах зазначено, що затверджена така оцінка Наказом Мінагрополітики України від 16.11.2018 № 552 (Наказ № 552). Знаходимо текст цього Наказу на сайті Мінагрополітики. У Наказі зазначено, що він не підлягає реєстрації в Мін’юсті (див. наказ Мін’юсту від 20.11.2018 р. № 3635/5). Тобто чекати реєстрації в Мін’юсті і пов’язувати з такою реєстрацією набуття чинності Наказом № 552 не варто. Наказ затверджено — і нова НГО начебто запрацювала. Чи дійсно це так?

Звідки з’явилася загальнонаціональна НГО і коли вона набирає чинності?

Дивимося п. 11 Прикінцевих положень Закону про держбюджет на 2018 рік (Закон України від 07.12.2017 р. № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік»). Там встановлюється проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) НГО земель сільгосппризначення за рішенням та в порядку, затвердженому КМУ.



На виконання цієї норми з’явився Порядок № 105 (Порядок проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затверджений Постановою КМУ від 07.02.2018 р. № 105). Про особливості Порядку далі. А зараз аналізуємо п. 11 Прикінцевих положень Закону про держбюджет на 2018 рік.

Відповідно до п. 11 Прикінцевих положень Закону про держбюджет на 2018 рік технічна документація із загальнонаціональної оцінки затверджується центральним органом виконавчої влади, що формує державну політику у сфері земельних відносин. А якщо вона не буде затверджена цим органом протягом трьох місяців, то вона вважається затвердженою. Таким центральним органом є Держгеокадастр (див. п. 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затверджене Указом Президента України від 08.04.2011 р. № 445, п. 1 Постанови КМУ від 10.09.2014 р. № 442, п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджене Постановою КМУ від 14.01.2015 р. № 15). Тобто, відповідно до Закону про держбюджет на 2018 рік саме Держгеокадастр має затвердити нову НГО. Тепер читаємо, що написано в Порядку № 105.

В п. 11 Порядку № 105 сказано, що технічна документація складається з:

  • пояснювальної записки;
  • завдання на виконання робіт;
  • схеми (карти) природно-сільськогосподарського районування земель;
  • картограми розповсюдження агровиробничих груп ґрунтів;
  • шкал нормативної грошової оцінки агровиробничих груп ґрунтів сільськогосподарських угідь;
  • електронного документа та електронного примірника технічної документації.

Технічна документація підлягає обов’язковій державній експертизі, яка проводиться Держгеокадастром відповідно до Закону України від 17.06.2004 р. № 1808-IV «Про державну експертизу землевпорядної документації», а потім з позитивним висновком держекспертизи надсилається поштою разом із супровідним листом до Мінагрополітики для затвердження (п. 17 Порядку № 105).



Отримавши техдокументацію Мінагрополітики впродовж трьох місяців приймає рішення про її затвердження і далі протягом 5 робочих днів подає кадастровому реєстратору Держгеокадастру разом із заявою про внесення відомостей про проведення оцінки до Державного земельного кадастру (п. 18, п. 20 Порядку № 105). А державний кадастровий реєстратор вносить відомості про оцінку до Державного земельного кадастру.

З наведеного вже бачимо першу нестиковку. Відповідно до Закону про держбюджет на 2018 рік затверджувати НГО мав Держгеокадастр. А КМУ в затвердженому ним Порядку № 105 написав, що затверджує оцінку Мінагрополітики, що останній і зробив. Фактично загальнонаціональна НГО затверджена неналежним державним органом.

Читайте також: Нормативна грошова оцінка землі для єдинників: як розраховувати

Щоправда, в п. 11 Прикінцевих положень Закону про держбюджет на 2018 рік записано, що у разі якщо технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) НГО земель сільськогосподарського призначення не затверджена Держкадастром протягом трьох місяців, вона вважається затвердженою. То ж формально в нашій ситуації можна застосувати це правило. Якщо Держкадастр не затвердив НГО, а він її не затвердив, то вона однаково набуває чинності. Але і тут маємо питання: з якої дати відраховувати ці три місяці? Відповіді на це питання немає.

Стосовно строку набуття чинності загальнонаціональною НГО

Відповідно до п. 11 Прикінцевих положень Закону про держбюджет на 2018 рік НГО земельних ділянок застосовується у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 ПКУ з урахуванням вимог цієї статті щодо затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки без прийняття рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

А в п. 271.2 ПКУ читаємо, що рішення рад щодо НГО земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Отже, НГО застосовується у строки, наведені в п. 271.2 ПКУ. А там бачимо правило — оприлюднили нову НГО:

  1. до 15.07.2018 року — застосовуємо її з 01.01.2019 року;
  2. після 15.07.2018 року до 15.07.2019 року — застосовуємо її з 01.01.2020 року.

Наказ № 552, яким затверджено НГО, датується 16.11.2018 р. А відомості про дату його оприлюднення взагалі відсутні. Припустимо, що оприлюднено його також 16.11.2018 р. В будь-якому разі, оприлюднення сталося вже після 15.07.2018 року, тому застосовуватися нова НГО має тільки з 01.01.2020 року.

Один нюанс. Пункт 271.2 ПКУ стосується бази оподаткування земельним податком. Плюс відповідно до такої бази прив’язані і граничні норми орендної плати за земельні ділянки земель державної та комунальної власності (див. п. 288.5 ПКУ). З цього може скластися перше враження, начебто правила набуття чинності новою НГО стосуються тільки земельного податку і орендної плати земель державної і комунальної власності.



Але п. 11 Прикінцевих положень Закону про держбюджет на 2018 рік не обмежує строк застосування нової НГО виключно платою за землю. Сказано про застосування. Тобто, застосування для всіх випадків.

Яку технічну документацію затвердили?

В п. 1 Наказу № 552 сказано про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, що додається. А де те, що додається?

В Наказі воно не наведено. Тобто, ми не знаємо, що саме затвердив Мінагрополітики.

В інформаційних повідомленнях, які ми наводили на початку цієї статті, сказано, що з 2019 року зникає необхідність складання технічних документацій з НГО по окремих ділянках сільськогосподарського призначення, які виготовлялись для визначення розмірів орендної плати, земельного податку, державного мита та інших обов’язкових платежів. Всі дані про загальнонаціональну НГО земель сільськогосподарського призначення зведено в єдину систему та створено портал-дзеркало із можливістю онлайн-розрахунку НГО зареєстрованих у Державному земельному кадастрі земельних ділянок. Ознайомитись з роботою порталу та замовити витяг з НГО сформованої земельної ділянки сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту можна за посиланням. «Портал працює в дослідному режимі» — саме ці слова червоними буквами ми прочитаємо, перейшовши за посиланням. На такому порталі ми маємо шукати НГО своїх ділянок?

А є якась гарантія, що там все працює як належить? Як ми можемо перевірити правильність розрахунку НГО конкретної земельної ділянки?

Підсумок: чи набрала чинності нова НГО з 01.01.2019 р?

Загальнонаціональна НГО затверджена не тим органом, який мав її затвердити відповідно до Закону про держбюджет на 2018 рік. Як сказано в цьому Законі, навіть у разі незатвердження Держгеокадастром НГО протягом трьох місяців, вона однаково набуває чинності. Але з якої дати відраховувати три місяці, не сказано.

Якщо нова НГО оприлюднена до 15.07.2018 року, вона застосовується з 01.01.2019 року. Якщо оприлюднена з 15.07.2018 року до 15.07.2019 року, вона застосовується з 01.01.2020 року. Точної дати оприлюднення нової НГО невідомо. Але зрозуміло, що до 15.07.2018 року вона оприлюднена не була. Тому нова НГО має застосовуватися не раніше 01.01.2020 року.

Яку технічну документацію затверджував Мінагрополітики, невідомо. Портал, на якому пропонують ознайомлюватися з НГО та замовляти витяг, працює в дослідному режимі.

Наведеного досить, щоби зробити висновок: відсутні законні підстави для застосування нової НГО в 2019 році.

NB: Але: не дивлячись на всі наші законні висновки, нова НГО забита в земельний кадастр. І всі витяги, які отримуються починаючи з 01.01.2019 р. базуються на новій оцінці.

Тобто, по факту нова оцінка вже запрацювала.

Як діяти в цих умовах пересічному підприємству?

Наприклад, можна позватися до суду про:

  • невідповідність норми Порядку № 105 в частині затвердження НГО Мінагрополітики. Адже така норма суперечить Закону про держбюджет на 2018 рік;
  • незаконність затвердження нової НГО Наказом № 105;
  • відсутність інформацію про оприлюднення Наказу № 105;
  • відсутність інформації про технічну документацію, яку затверджено Наказом № 105.

Далі. Можна спробувати ігнорувати нову НГО при складанні декларації про плату за землю (в частині як земельного податку, так і орендної плати), єдиного податку четвертої групи. Підстави для цього ми навели. Навіть якщо вважати, що нова НГО почала застосовуватися з 01.01.2019 року, для цілей оподаткування її в будь-якому разі варто застосовувати з урахуванням правила про оприлюднення. Не встигли оприлюднити до 15.07.2018 року — вибачте.



До речі, відповідно до змін, внесених до ПКУ, коефіцієнт індексації НГО за 2017-2023 роки з метою нарахування плати за землю і єдиного податку групи 4 — 1 (одиниця) (див. оновлені п. 9 підр. 6 та п. 5 підр. 8 розд. ХХ ПКУ). Це означає, що підприємства для розрахунку в 2019 році плати за землю і єдиного податку четвертої групи беруть НГО, які вони зазначали в деклараціях минулого, 2018 року. Звісно, за умови, що рішенням органу місцевого самоврядування у встановленому порядку не була встановлена і своєчасно оприлюднена нова НГО.

Кілька слів про проблеми НГО для цілей єдиного податку групи 4

Відповідно до п. 292-1.2 ПКУ базою оподаткування ЄП групи 4 є НГО одного гектара сільгоспугідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації.

А базою оподаткування для земель водного фонду — НГО ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, з урахуванням коефіцієнта індексації.

Для земель водного фонду беремо НГО відповідно до додатку 1 до Порядку № 262 (Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затверджений Наказом Мінагрополітики від 23.05.2017 р. № 262).

А як визначати НГО одного гектара сільгоспугідь?

Такого поняття як «НГО одного гектара сільгоспугідь» ані ПКУ, ані інші нормативні документи не містять. Тому чітко виконати цю норму ПКУ немає можливості.

На практиці цю проблему вирішують різними шляхами. Наприклад, раніше довідку з зазначенням НГО одного гектара на території кожної окремої сільради давали місцеві відділення Держгеокадастру. Зараз таких довідок вже не видають. Але підприємства можуть користуватися довідками попередніх років, проіндексувавши зазначену там НГО одного гектара.



Інші підприємства роблять простіше — беруть дані додатку 1 до Порядку № 262. Хоча законних підстав для цього немає. Така НГО застосовується тільки для земель водного фонду. Щоправда, податкова інколи радила брати таку оцінку для земельних ділянок, оцінку яких не проведено (див., наприклад, Лист ДФСУ від 17.05.18 р. № 17093/6/99-99-15-01-01-15).

Ще варіант — розраховувати середньоарифметичну вартість НГО 1 гектара. З цією метою підприємство сумує НГО всіх земельних ділянок, якими користується, далі сумує площу цих ділянок. Потім перше ділить на друге і знаходить середню вартість НГО 1 гектара.

Нарешті на сайті Держгеокадастру з’явився Довідник показників нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь в Україні станом на 01.01.2019 відповідно до загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, ознайомитись з яким можна тут.  У цьому Довіднику наведені НГО одного гектара по областях і в розрізі видів сільгоспугідь (рілля, сіножаті тощо).

Але, по-перше, правовий статус цього довідника ніякий. Адже він не є нормативним документом, його не затверджували якимось наказом чи положенням. По-друге, в ньому прямо не сказали, що його можна застосовувати для цілей розрахунку єдиного податку групи 4 в 2019 році. По-третє, в ПКУ не сказано, що НГО одного гектара — це середній по області. А, може, це середній по сільраді? Чи по окремому полі? Чи середній по кожній ділянці? По-четверте, вище ми встановили відсутність підстав застосовувати в 2019 році загальнонаціональну НГО.

Але ж у будь-якому разі, рішення щодо того, яку НГО застосовувати, кожне підприємство приймає самостійно.

Олександр Золотухін, консультант з оподаткування і бухгалтерського обліку

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram