В Україні щорічно зростає виробництво ягід і виробники все більше уваги приділяють нішевим культурам. Мова йде про ягоди, які не такі популярні на ринку як полуниця чи малина, але у свою чергу у них менше виробників, а відповідно менша конкуренція та більша перспектива рентабельності. Зокрема йдеться про обліпиху, яка на разі не надто активно вирощується в Україні, однак попит на неї зростає з кожним роком.
NB: До прикладу, за останні п’ять років – між 2012 та 2017 роками обсяг міжнародного ринку обліпихи збільшився на 40%. Вона використовується в харчовій, медичній промисловості, косметології, тому у 2017 році продуктів з обліпихи було вироблено на $ 17 млрд. Так, одним із найпопулярнішим в Європі обліпиховим продуктом є обліпихова олія, яка, залежно від якості, коштує від 45 до 75 доларів за 100 мл. В Україні ціна на цю продукцію коливається в межах 350-2000 гривень.
Незважаючи на високий попит, виробництво обліпихової олії в Україні в останні роки скорочувалося через його складність і підвищення цін на обладнання. Проте, як зазначають аналітики Pro-Consulting, підприємство, що вирощуватиме обліпиху на умовній площі 10 га окупить вкладені кошти впродовж чотирьох років. При цьому умовний бізнес-план передбачає реалізацію отриманого врожаю на внутрішньому ринку в свіжому і замороженому вигляді.
Однак аграріям, які вирішать зайнятися вирощуванням обліпихи, необхідно враховувати особливості роботи з цією культурою. Поряд з позитивними моментами, тут є і негативні. Плюси полягають в тому, що культура впізнавана на ринку, має стабільний попит серед експортерів, незначну конкуренція в сегменті, ягоди можна заморожувати для збуту у період високої ціни, а також існує можливість налагодити співпрацю з рітейлом та ресторанами. Серед мінусів – технологічна складність вирощування (рослина має чоловічі та жіночі особини), протипоказання до вирощування на певних видах ґрунтів та індивідуальний підхід до збору урожаю, який треба зібрати стиглим.
NB: Найбільш важливим для успішної діяльності підприємства є вибір ділянки з оптимальним складом ґрунту. Він не може бути кислим з близьким розташуванням ґрунтових вод. Сама ділянка повинна добре освітлюватись і бути захищеною від вітру.
Важливими є наявність можливості поливу рослин і розвинена транспортна інфраструктура району розташування.
У бізнес-плані є алгоритм отримання максимального врожаю завдяки оптимальному використанню добрив і засобів захисту рослин. Враховано також дводомність обліпихи і різна врожайність кущів різного віку. Закупівля дворічних саджанців дозволить отримати першу продукцію вже на другий рік реалізації проекту.