100 000 тонн загальною вартістю близько 2 млрд доларів — саме стільки пестицидів щорічно потрібно виробникам сільськогосподарської продукції України. У 2018 році в Україні під посіви було відведено 30 млн гектарів. Не дивно, що такий ємний ринок добрив і пестицидів привертає і нечистих на руку ділків, охочих отримати свою частку прибутку.
За підрахунками, до 25 % пестицидів, що застосовуються в країні, — контрафактна продукція. Підроблені пестициди не тільки шкодять навколишньому середовищу, вони і підривають репутацію сумлінних виробників і стають причиною недоотримання бюджетом значних коштів.
У 2018 році влада України за підтримки Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) розпочали новий проект по боротьбі з неякісними пестицидами. Завдання полягає не тільки в тому, щоб виявити виробників або імпортерів контрафактної хімічної продукції, а й підвищити обізнаність фермерів про її небезпеки.
Правоохоронні органи України неодноразово виявляли компанії, що займаються незаконним постачанням пестицидів на ринок. Так, влітку 2018 року було затримано і конфіскована велика партія хімікатів — 139 тонн, ввезених на територію країни з Китаю без необхідних дозволів. Але однієї лише конфіскацією проблему не вирішити: необхідно також забезпечити безпечне зберігання і переробку вилучених пестицидів. Щоб уникнути повернення небезпечних речовин на ринок, уряд України прийняв рішення про відправку неякісних пестицидів в Європу для професійної та безпечної переробки.
Якщо великі агропромислові комплекси, як правило, працюють з надійними, перевіреними постачальниками, то малі господарства в спробі заощадити найчастіше потрапляють в мережі «піратів». Але як фермерам розпізнати підозрілий продукт?
Бажаючи підвищити обізнаність про проблему, представництво ЮНЕП на Україні проводить спеціальну освітню програму для сільгоспвиробників і фахівців для контролю за продукцією хімічної промисловості, а також для співробітників поліції і митниці — адже саме від них залежить, чи потрапить «контрафакт» в країну.
Одна з цілей програми — сприяти у виконанні положень Роттердамської конвенції, яка передбачає, серед іншого, створення системи експорту та імпорту небезпечних хімічних речовин і налагодження обміну достовірною інформацією про таку торгівлю. Україна ратифікувала цю угоду, але до виконання його положень справа поки не дійшла. У представництві ЮНЕП розраховують, що нова спеціальна програма дозволить зрушити ситуацію з мертвої точки.
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram