— Серед очікуваних результатів урядової Концепції розвитку фермерських господарств на 2018-2020 роки передбачено збільшення кількості фермерських господарств — із земельним банком не більше 100 га — не менш ніж на 10%. Досягти такого результату без впровадження заходів щодо стимулювання трансформації високотоварних господарств населення у суб’єкти підприємництва, очевидно, не вдасться, — зауважив Леонід Тулуш, завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки».
На сьогодні створенню таких дрібних фермерських господарств за допомогою реєстрації ФОП заважають: по-перше, невизначеність механізму оподаткування, а по-друге, обов’язкова сплата ЄСВ за «себе» та за усіх членів такого ФГ. Щодо останнього нововведення — то з першого січня 2018 року усі члени ФГ мають сплачувати ЄСВ. У підсумку це становитиме 10 тис. грн на особу.
— Така сума є непідйомною для більшості суб’єктів аграрного мікробізнесу із операційною площею до 20 га, — зазначив Леонід Тулуш.
На думку експерта, державі варто стимулювати створення таких фермерських господарств, які впродовж перших років роботи повинні сплачувати тільки частину ЄСВ, іншу ж частину має взяти на себе держава.
У такому разі голові та членам новостворених фермерських господарств буде зараховуватись у пенсійний стаж повний період здійснення відповідної діяльності (місяць за місяць), що стане стимулом для реєстрації ФОП та створення фермерського господарства на базі високотоварних господарств населення.