Ми неминуче наближаємося до початку наступного вегетаційного періоду. Найчастіше ми починаємо його із внесення азоту на озимі. Яку стратегію для зернових найліпше обрати в цьому сезоні?

Кожен сезон відрізняється, і щороку на початку весни ми маємо інший стан посівів після перезимівлі. Як буде в цьому році наразі складно передбачити, але деякі речі треба планувати повільно навіть закупівлю або розподіл добрив.

Перший вихід в поле спланувати також доволі складно. Як би не хотілось його запланувати на 1 березня, часто це не вдається здійснити і до першого квітня.

NB: Варто пам’ятати, що добрива не можна використовувати на затоплених полях, покритих снігом або на ґрунтах, що промерзли на глибину до 30 см. Отже, якщо трапляється, що такі умови переважатимуть після початку весни, то вихід з розкидачем також не буде можливим пізніше.

Стан поля і форма азоту для початку

У цьому сезоні ми маємо досить непоганий стан озимих. Хоч ми поки що не знаємо умови перезимівлі, однак вже маємо чіткі сигнали з осені.



Посіви, висіяні у вересні, зазвичай ростуть сильно, а іноді навіть надмірно. Тому в основному на таких полях навесні не варто турбуватись про додаткову стимуляцію для подальшого росту рослин, важливо підтримувати баланс поточних потреб посівів щодо живлення. Крім того, занадто висока доза азоту може призвести до надмірного загущення посівів та гіршого виповнення колосу. Отже, доза не може бути занадто високою (адаптована до потреб поля та передбачуваного виходу). По-друге, чим краще розкущені посіви, тим більше агровиробники повинні покладатися на добрива, що містять амонійну (N-NH4+) та/або амідну (N-NH2) форму азоту.

Однак у протилежній ситуації, коли озимі висівались у спізнілі строки, або посіви зріджені (пошкоджені морозом), варто покладатися на добрива з максимально можливим вмістом нітратної форми (N-NO3-). Ця форма має найбільший вплив на гормональний баланс рослин і стимулює їх до розвитку. Дозу також слід «контролювати», оскільки більш висока концентрація нітратів швидко стимулюватиме рослини до регенерації і виробляти наступні пагони.

Аби удобрення було ефективним

Важливо також оцінити  ґрунт на вміст інших макроелементів перед початком вегетаційного періоду. Якщо виявляється, що поле не має адекватного рівня калію і фосфору, або збалансованого рН, то без цих умов рослини не покажуть свій потенціал урожайності, а ефективність застосування азотного добрива буде низькою.



Лютий це останній момент, коли ви можете виправити ці помилки. Хоча це не найкращий агротехнічний час для цього, однак в кризових ситуаціях можна вносити як вапно (краще гранульоване) чи калієві добрива, так і іноді також фосфор (однак впродовж короткого часу слід уникати вапнування та застосування фосфоровмісних добрив).

На початку вегетаційного періоду також варто поповнити ресурси магнію і сірки, застосовуючи сульфат магнію (наприклад, кізерит). Обидва елементи мають дуже хороший вплив на ефективність азотного удобрення.

Підготувала Тетяна Тимошенко

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram