Канадський агроном Джаррод Фога працює в Richardson Pioneer Ltd. і тривалий час спостерігає за посівами ріпаку. Минулого року він став очевидцем поганих сходів рослини на полях одного фермера із Альберти. На знімках, які йому вислав власник посівів, були очевидні ознаки поганої схожості: на деяких ділянках рослини не проклюнулися взагалі, а на інших виглядали чахлими. Як зазначив фермер, явище найбільше проявилося на пагорбах, і додав, що підозрює нашестя земляних блішок.— Дійсно, під час огляду поля на «лисих» ділянках ми виявили дорослих земляних блішок, але їх явно було недостатньо, щоб викликати такі проблеми з посівами ріпаку. Тому я став розглядати інший варіант. Першими на думку спали опіки від добрив. Розкопавши ґрунт, я знайшов кілька гранул з добривами, що не розклалися через недостатній рівень вологи. Однак ці гранули добрив були знайдені на безпечній відстані від насіння, тому не могли вплинути на проростання, — зазначає агроном у своїй колонці для Grainews.

Щоб виявити причину невдалих посівів Джаррод Фога розкопав ґрунт вздовж рядка насіння та виявив багато насінин, які не проросли. Особливо багато такого насіння було на пагорбах.

Науковці відразу ж виключили проблеми з посівом, оскільки налаштування сівалки були правильними, і машина працювала належним чином. Також вірною була глибина посіву в насіннєві рядки. Однак неушкоджені гранули добрив, велика кількість непророслого насіння на вершинах пагорбів і кволі рослини вказували на проблему. І вона виявилась майже на поверхні.

Минулого року вегетаційний період ріпаку у Канаді починався з великої кількості опадів і виробники засівали ґрунт з достатньою вологістю. Однак трапляється, що умови вологості в навколишньому середовищі і ґрунті швидко змінюються, тому незабаром після посіву опади припинилися і ґрунт висох. Як наслідок насіння не змогло прорости через банальний брак вологи.

— Саме тому швидкість проростання в районах поля з більш світлими ґрунтами, наприклад, на вершинах пагорбів, була значно нижчою, ніж на схилах або в низинах, де ґрунт утримував вологу довше, що дозволило рослинам нормально прорости і розвиватися далі. Підказкою, яка привела мене до цього діагнозу, стала наявність уцілілих гранул добрив, які потребують достатньої вологості для розкладання, а також уповільнення росту рослин, викликане водним стресом, — зазначив агроном.

Він додав, що подекуди йому доводилось копати на кілька сантиметрів вглиб, щоб виявити достатній рівень вологи для проростання. І хоча фермер посіяв ріпак на правильній глибині, він не зміг передбачити швидке випаровування вологи і висихання ґрунту.

— Якщо вологість ґрунту від самого початку незначна, то краще вибрати культури, які можуть бути посіяні на більшій глибині, ніж ріпак: пшеницю або ячмінь, — наголошує агроном Джаррод Фога.

Фото: Grainews