Якщо експорт зерна не відновиться, то Україна може втратити до 10% ВВП — експертка

Україна ризикує втратити до 10% свого ВВП, якщо експорт зерна не буде відновлений до рівня 2021. Про це заявила керівниця KSE Агроцентру Марія Богонос під час дискусії “100 днів із вторгнення РФ: сучасний стан та перспективи продовольчої безпеки і сільськогосподарських ринків у світі”.

Вона представила ймовірні сценарії розвитку виробництва та експорту зерна на 2022-2023 рр. Перший з них передбачає, що повноцінний експорт української агропродукції відновиться і обмежень не буде. За ним український аграрний сектор продовжить функціонувати за більш-менш звичним трендом, незважаючи на зменшення площі ріллі та вищі ціни на добрива та дизель.

Читайте також: Половина українських виробників зерна може збанкрутувати через зростання вартості залізничних перевезень

Протилежна ситуація може виникнути при обмежені експорту до 1,5 мільйонів тонн на місяць. Це призведе до необхідності довгостроково зберігати 45% урожаю пшениці, 50% урожаю ячменю та 30% урожаю кукурудзи. За словами експертки, якщо виробники цих експортоорієнтованих культур не зможуть експортувати свій урожай, у них буде дуже мало коштів для продовження виробництва у 2023 році.

— Якщо зерно не експортуватиметься, ми побачимо серйозні зміни в структурі нашого агровиробництва та аграрного сектору загалом. Виробники переорієнтуються на інші культури. Виробництво соняшнику, пшениці, кукурудзи та ячменю впаде до задоволення лише внутрішнього попиту, в рази меншого за попит на світовому ринку, який український аграрний сектор задовольняв досі, — зазначила Марія Богонос.

Сьогодні невідомо, чи буде експортоване українське зерно у потрібному обсязі. Тому обидва сценарії розвитку подій залишаються ймовірними.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram