Натуральні добрива є цінним джерелом поживних речовин для рослин, однак під час зберігання гною можна втратити навіть 50% їхньої ефективності. Зокрема, відбуваються значні втрати втрати вуглецю (у вигляді СО2), азоту (переважно у вигляді аміаку NH3) та сірки (сірководню).

Як зазначають фахівці, кількість втрат вуглецю та азоту залежить від способу зберігання гною, який впливає на умови бродіння. Розпізнати надмірні втрати вуглецю та азоту можна за кольором гною: світлий колір вказує на аеробний, а коричневий на частково анаеробні умови зберігання та бродіння гною.

Професор Познанського університету природничих наук (Польща) Вітольд Гжебіж (Witold Grzebisz) розповів, що існують методи зменшення втрат вуглецю та азоту з гною для цього потрібно створити умови, подібні до анаеробних. Це можна зробити двома способами:

  • систематичним розрихленням маси, особливо, коли гній містить велику кількість соломи;
  • заливаючи купу рідким гноєм, рідким гноєм, розбавленим водою і навіть простою водою.

Інші корисні речовини гній втрачає не так інтенсивно, але при зберіганні на відкритому просторі, так званому польовому зберіганні, від систематичних вимивань дощем гній втрачає калій та натрій.

Щодо рідкого гною, за словами Вітольда Гжебіжа,  то одним із основних способів зменшити втрати азоту є його зберігання у закритих резервуарах під землею. Однак такий спосіб вимагає значних витрат і постійного нагляду за виділеними газами, включно з метаном.

— Іншим рішенням є розміщення по поверхні відкритих цистерн бар’єрів для витоку аміаку, наприклад, соломи, олії чи інших жирів. Значно зменшити втрати азоту з рідкого гною також можна розбавивши його водою або підкисливши, — зазначив професор.

У таблиці наводимо орієнтовні втрати азоту, залежно від способу зберігання гною:
Спосіб зберігання гною Втрати азоту (%)
Гній
В холоді (анаеробний) 10-15
Компост (аеробні умови) 23
Насипом (купою) 15-20
На пухкій (немішаній) купі 30-55
Додаючи свіжий гній до вже ферментованого  20-25
На замішаній купі з додаванням рідкого гною 10-15
Рідкий гній
“Лагуна” (аеробні умови) 40-50
Закритий резервуар 5-25

Підготувала Наталя Кузьо

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram