Однією із основних стадій розвитку плодових дерев, що впливає на майбутній урожай, є цвітіння. Успішне цвітіння повинне відповідати трьом критеріям: правильне запилення, кліматичні умови і живлення. Якщо ці мінімальні вимоги не будуть виконані, квітка не отримає пилок та не сформує зав’язь, а це мінус в урожаї. Якщо на певні етапи людина вплинути не може, то в інших може принаймні посприяти.

 


Зокрема, живлення рослин під час цвітіння має забезпечувати рослину такими мікроелементами, як бор і молібден. Саме вони впливають на якість пилку, збільшення розміру квітів і їх здатність до зав’язі. Обприскування препаратами з вмістом бору і молібдену за кілька днів до початку цвітіння довели здатність рослин стимулювати цвітіння і плодоношення, особливо якщо раніше рослині бракувало цих двох елементів.

А от відсутність кальцію і фосфору під час цвітіння може призвести до значної втрати кінцевої продукції. Проте найважливіше знайти правильний баланс мікроелементів для отримання продуктивного результату. До прикладу, не варто зловживати добривами із вмістом азоту, адже це може негативно позначитися на запиленні комахами. Також надмірно кількість азоту перешкоджає гормональному потоку і реакції рослини на активацію генеруючої фази культури, зокрема виробництва рослиною цукрів. А от енергетичні біостимулятори з амінокислотами і гормональні активатори, що містять водорості з ауксином, цитокініни, гібереліни і таке інше зарекомендували себе добре.

На цвітіння може вплинути кілька факторів, які можуть погубити урожай:

  • Запилення посередництвом комах, адже відсутність бджіл або джмелів на ділянці може привести до втрати врожаю. Тому подбати про запилювачів слід заздалегідь.

NB: Зокрема, бджіл можна приманити саморобною і нешкідливою сумішшю: в 1 літрі кип’яченої води розчинити 1 кілограм цукру, охолодити його до 30˚ і додати в нього квіти плодових дерев. Напій повинен настоятися шість годин, після чого його можна розмістити біля квітучих рослин або нанести на стовбури.

  • Погода, як от нестача сонячних днів, або занадто сильна спека. Зменшити наслідки абіотичного стресу для рослин можна за допомогою корекції дефіциту мікроелементів. Також садівники в разі заморозків під час цвітіння проводять «прогрівання» ділянки димовими вогнищами, які піднімають температуру повітря і дозволяють квітам пережити холоди.
  • Нестача вологи, яка призводить до всихання суцвіть. Тому слід підтримувати водний баланс на садових насадженнях. У разі посухи для стимулювання зав’язі садові дерева можна обробити розчином борної кислоти з розрахунку один пухирець на відро для дорослого дерева або на три молодих.

Ірина Шевчук