Як працюють аграрії Харківщини в умовах війни

Фото: "Слобідський край"
З початку повномасштабного російського вторгнення у Харківській області постраждало більше 70 сільськогосподарських підприємств. В області пошкоджено чи зруйновано щонайменше 322 одиниці сільськогосподарської техніки та обладнання. Про це повідомив “Слобідський край”.

Однак, попри бойові дії та інші складні обставини, цього року аграріям Харківщини вдалося обробити 60% площ. Так, наприклад, у підприємствах Богодухівського, Красноградського, Лозівського, Харківського та Чугуївського районів зараз триває збір пізніх сільськогосподарських культур. Станом на 16 листопада у Харківській області загалом було зібрано 1,5 млн тонн зернових та зернобобових культур з площі 391 тис. га або 80%. Середня врожайність становить 37 ц/га.

На сьогоднішні площа с.-г. територій в області, які потребують ретельного обстеження та розмінування становить близько 107 тис. га. Ще понад 500 тис. га потребують обстеження на територіях Ізюмського, Куп’янського та частин Харківського, Богодухівського, Чугуївського районів.

Через війну постраждали як малі фермерські господарства, так і великі сільгосппідприємства. 12% площ від загальної кількості землі — 140 га — втратило для обробітку фермерське господарство «Тимур-2003». Це поля у Харківському районі недалеко від населених пунктів Вільхівка та Кутузівка. Голова сільгосппідприємства Дмитро Третяк розповів, що через міни та снаряди, які не розірвалися, ці площі досі не можна використовувати.

— Головне, щоб закінчилася війна, тоді й економіка запрацює й ціни на нашу продукцію піднімуться. Зараз же тримаємося і насамперед намагаємося сплатити людям за оренду землі та виплатити заробітну плату працівникам. Є успіхи на фронті, тож і у нас будуть, — зазначив Дмитро Третяк.

Планують відновлення й великі господарства. Наприклад, ТОВ «Зоря», яке у Великобурлуцькій громаді Куп’янського району має 22 тис. га орної землі. Як розповів комерційний директор підприємства Олександр Кравцов, 3 тис. га полів наразі не придатні для сільського господарювання. Спочатку їх потрібно очистити від мінно-вибухових предметів. Проте на «безпечних» полях вже посіяли 5 тис. га озимої пшениці.

У господарства окупанти вкрали 28 одиниць техніки та ще невизначену кількість насіння соняшнику. Незважаючи на це господарство вже планує посівну, закуповує насіння пшениці, ячменя, гороху, гречки та соняшника. Підприємство має зерно, елеватори, свої вагони, тому як тільки буде відновлено залізницю та мости, планує реалізацію продукції.

Тваринницьке підприємство СТОВ «Агросвіт» розташоване в селі Шестакове, яке довгий час залишалося на лінії зіткнення. ЗСУ звільнили село від окупантів ще у травні, але тваринницьку ферму було зруйновано вщент. Серед більше ніж 3 тисяч голів великої рогатої худоби залишилися лише тисяча. У липні племінне господарство, яке займається розведенням гольштинської породи корів, евакуювали до Полтавської області.

— Вже відновили 4 корівники. Відновлюємо гуртожиток для працівників, адже більшість будинків у селі, включно з моїм, пошкоджені чи зруйновані, — розповіла в.о. директорки підприємства «Агросвіт» Людмила Оболенцева. — На днях підведено електрику та водопровід. Наразі ми плануємо повернення додому

Наразі на деокупованих та тимчасово окупованих територіях Харківської області перебувають 46 тваринницьких господарств, тобто 29,1% від загальної кількості. Зокрема, 37 підприємств молочного скотарства, 9 свинарських підприємств, 6 вівчарських і 4 птахівничих.

Фото: Харківська ОВА

Як розповіли у Департаменті АПР Харківської ОВА, саме на цих територіях розташована більшість сучасних високотехнологічних підприємств галузі молочного скотарства, свинарства та м’ясного птахівництва. Там у 14 тваринницьких господарствах є руйнування тваринницьких об’єктів, у 13 з них зафіксували загибель сільськогосподарських тварин.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram