Огірки мають дуже слаборозвинену кореневу систему, основна маса якої поширюється на глибину лише 20-25 см. Тому у рослини є певні вимоги до живлення, які відрізняються від інших культур. Зокрема, огірки вибагливі до родючості, структури ґрунту та підвищеного вмісту вуглекислого газу в приґрунтовому повітрі. Що ще варто знати про потреби огірків для щедрого та якісного урожаю — розповів доктор сільськогосподарських наук, професор, зав. кафедри ґрунтознавства та агрохімії Миколаївського національного аграрного університету Сергій Чорний під час онлайн-лекції для аграріїв від проєкту UHBDP.

Про ґрунт для огірків

Малопридатними для вирощування огірків є важкі за гранулометричним складом ґрунти. Якщо це єдиний можливий варіант, то отримати добрий урожай на них можна за умови внесення високих норм органічного добрива за словами Сергія Чорного, орієнтовно 40-50 т/га. Також важливо зважати, що огірки чутливі до кислої реакції ґрунту, оптимальний рівень рH для них коливається від 6,4 до 7,0.

Рослини огірка чутливі також і до підвищеної концентрації солей у ґрунтовому розчині, тому всі добрива під огірки варто вносити до посіву або розділяти на кілька підживлень таким чином вдасться уникнути штучної високої концентрації солей в ґрунтовому розчині.

— Огірки добре реагують на вуглекислий газ у приґрунтовому повітрі, — зазначив Сергій Чорний. — Однак про вуглецеве удобрення доцільного говорити, якщо мова йде про вирощування у закритому ґрунті. У тепличному вирощуванні також використовують захід штучного насичення вуглекислим газом приґрунтового повітря.

Хорошим  для огірків є родючий, легкий, середній за гранулометричним складом ґрунт, з високим вмістом рухомих сполук елементів живлення. Найкраще під огірки обирати ділянки, які навесні добре прогріваються та мають хороший повітряний режим.

Про систему удобрення огірків

Огірки потребують дещо нестандартної схеми внесення добрив. Перш за все тому, що при формуванні плодів рослина використовує накопичені мінеральні елементи з вегетативної маси. Це означає, що до початку масового плодоношення огірок повинен накопичити потрібну кількість мінеральних речовин. Відповідно, слід подбати, аби у ще початкові періоди розвитку рослин  не було браку елементів живлення.

NB: У порівнянні з іншими овочевими культурами, огірки мають достатньо невисокий винос елементів живлення: для 1 тонни товарної продукції потрібно 3-4 кг азоту, 1-2 кг фосфору, 4-5 кг калію. 85% загального виносу рослина засвоює під час плодоношення. До того ж огірок скоростигла культура, тому режим живлення важливий.

— Огірок сильно реагує на органічні добрива, — розповів науковець, — тому найкращим місцем у сівозміні для нього є поле, на яке внесли свіжий гній. Окрім поживних речовин гній виділяє тепло і вуглекислий газ у процесі розкладання, чим поліпшує мікроклімат у зоні кореневої системи рослин. На родючих ґрунтах оптимальна доза гною під огірки — 30-40 т/га, на бідних — 50-60 т/га.

Сергій Чорний також зазначив, що максимальні врожаї огірків вирощують лише при поєднанні внесення органічних і мінеральних добрив. Щодо останніх, то він рекомендує N60P60K90 як оптимальну загальну дозу під огірки.

NB: Ефективним для огірків є внесення добрив у рядки під час сівби N10P10K10 або P10.

Зазначимо, щонайкраще для огірків використовувати висококонцентровані форми добрив, які не містять хлору, оскільки на нього рослини реагують дуже погано.

Про підживлення огірків

Основне живлення огірків передпосівне, але і після посіву їх можна підживлювати. Зазвичай це доцільно у двох випадках:

  • якщо при основному живленні внесено замало добрив;
  • коли рослини відстають у розвитку в умовах достатнього зволоження чи зрошення.

Перше підживлення варто проводити після утворення 3-4 листків (N15-20P15-20K15-20) друге до початку розстилання огудини (N20-30P20-30K20-30). Ефективно також підживлювати огірки гноївкою або розбавленим водою пташиним послідом. За словами Сергія Чорного, якщо огірки починають утворювати нестандартні плоди, то варто використовувати борні добрива для позакореневого підживлення орієнтовно 200-250 т/га. Останнього можна уникнути, провівши передпосівну обробку насіння огірків 0,1% розчином борної кислоти.

Про нестачу певних мікроелементів сигналізують листки огірків. Інколи брак поживних речовин плутають з хворобами, а частина хвороб якраз спровокована нестачею окремих поживних речовин.

До прикладу, некроз огірків інфекційне захворювання, викликане дефіцитом фосфору та (або) калію. Дефіцит азоту проявляється пожовтінням та сухістю листків. Брак калію можна ідентифікувати зміною кольору огіркового листя на темно-коричневий, а жилки листків у такому випадку можуть набувати ще темнішого, практично чорного забарвлення. Якщо огіркове листя набуває яскраво-жовтого кольору і починає темніти це може бути ознакою дефіциту фосфору. При нестачі бору на листках огірків помітні кругові жовті плями з темними контурами, також основна частина листка може потемніти, а його контури жовкнуть.

Наталія КУЗЬО

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram